Beşiktaş'a stat müjdesi

BJK İnşaat ve Ticaret AŞ Genel Müdürü İhsan Coşkun, BJK İnönü Stadı'nın yerine yapılacak 40 bin kişi kapasiteli yeni stadın tahmini keşif bedelinin, 95 milyon dolar olduğunu ve Ekim 2014'te hizmete açılmasının planlandığını söyledi.

24 Şubat 2013 Pazar, 14:28
Abone Ol google-news

İhsan Coşkun, yeni stat projesiyle ilgili siyah-beyazlı kulübün internet sitesinde yer alan açıklamasında, şunları kaydetti:

''Nisan ayı sonunda inşaat, iksa imalatları ile başlayacaktır. Haziran ayı başında yeni açık tribünün, Ağustos ayı başında da diğer yerlerin yıkımına başlanacaktır. İksa işlerine paralel olarak hafriyat, temel inşaatları, altyapı ve diğer inşaat işlerine başlanacaktır. Stadın tüm işleri BJK İnşaat ve Ticaret AŞ tarafından yaptırılacaktır. Tahmini keşif bedeli 95 milyon dolar olup, Ekim 2014 tarihinde stadyumun hizmete açılması planlanmaktadır.''

Hukuki süreç

BJK İnönü Stadı'na ait 1/1000'lik ve 1/5000'lik planların ilgili bakanlık tarafından onaylandığını anlatan Coşkun, ''Stadyuma ait mimari avan projeler hazırlandı. Zemin etütleri yapıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne sunulacak evraklar (İmar durumu, inşaat istikamet Rölevesi , kot kesit, röperli kroki vb) hazırlandı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin onayına müteakip dosya Anıtlar Yüksek Kurulu'nun onayına sunulacaktır'' ifadelerini kullandı.

40 bin kapasite

İhsan Coşkun, projenin mevcut yerinden 23.50 metre geriye çekilerek yapılacağını ifade ederek, ''Toplam seyirci kapasitesi 40 bin kişi olacak. Loca sayısı 143 1 adet, 1903 Locası olmak üzere, 144 olacaktır. 1903 Locası 636 kişiliktir. Kapalı restoran alanı 2 bin 123 metrekare, teras restoran alanı 2 bin 520 metrekaredir. 600 araçlık VIP otoparkı olacaktır'' şeklinde görüşlerini aktardı.

 

Kongrede gerginlik

BJK Akatlar Spor ve Kültür Kompleksi'nde gerçekleştirilen toplantıda, üyeler söz alıp görüşlerini dile getirdi.

Kongre üyesi Göksel Omacan, yaptığı konuşmada kulüp başkanı Fikret Orman ve bazı yönetim kurulu üyelerini sert bir şekilde eleştirdi. Omacan, bazı yöneticilerin bedava bilet temin ettiklerini, localardan Galatasaraylı ve Fenerbahçeli yakınlarını yararlandırdıklarını iddia ederken, Başkan Fikret Orman'ın Bursaspor Kulübü Başkanı İbrahim Yazıcı'yı ziyaret etmesini de doğru bulmadığını söyledi. Beşiktaş Kulübü Başkanı'nın, suçluymuş gibi Bursa'ya gidip barış sağlamak istemesinin doğru olmadığını belirten Omacan, şunları kaydetti:

''Beşiktaş'ın manevi değerlerini ayaklar altına aldınız. Şahsi ve popülist yaklaşımlarınız uğruna Bursaspor Başkanı'nın ayağına gittiniz. Sanki olumsuzluklardan Beşiktaş camiası sorumluymuş imajı oluşturdunuz. Fakat Bursaspor Başkanı, açık ve sert bir şekilde bir barış olamayacağını belirterek sizi kapının önüne koydu. Siz de yüzünüz bile kızarmadan, bir gün daha, sırf kendi reklamınız için o şehirde kalarak panellere katıldınız. Bu konuda Bursaspor Kulübü Başkanı'nı tebrik ediyorum.''

Bu sözlerin ardından kongre üyeleri tarafından ıslıklanarak protesto edilen Omacan, konuşmasını tamamlayamadan kürsüden inmek zorunda kaldı.

Daha sonra kürsüye gelen üye Hürser Tekinoktay, yeni yapılacak stadın ve Fulya'daki futbol altyapı tesislerinin değerlendirilmesi hakkında konuştuğu sırada Fikret Orman'ın kendisine laf attığını ileri sürerek, ''Bir başkana kürsüdeki konuşmacıya laf atmak yakışmaz'' diyerek tepki gösterdi. Bu tepkinin üzerine genel kurul üyeleri de Tekinoktay'ın başkan Orman'dan özür dilemesini istedi.

Dönem ibraları

Beşiktaş Kulübü'nün Yıllık Olağan İdari ve Mali Genel Kurul Toplantısı'nda, eski başkan Yıldırım Demirören'e ait 1 Ocak-27 Şubat 2012 dönemi faaliyetleri, idari ve mali açıdan ayrı ayrı oy çokluğuyla ibra edilmedi.

BJK Akatlar Spor ve Kültür Kompleksi'nde gerçekleştirilen kulübün Yıllık Olağan İdari ve Mali Genel Kurul Toplantısı'nda 1 Ocak 2012-27 Şubat 2012 (Yıldırım Demirören dönemi), 28 Şubat 2012-25 Mart 2012 (Yalçın Karadeniz dönemi) ve 26 Mart 2012-31 Aralık 2012 (Fikret Orman dönemi) idari ve mali açıdan ibra edilmesi yönünde oya sunuldu.
Kongrede öncelikle eski başkan Yıldırım Demirören'in son dönemini kapsayan 1 Ocak 2012-27 Şubat 2012 bölümü idari ve mali açıdan ayrı ayrı oya sunuldu. Toplantıya katılan üyeler, oy çokluğuyla bu dönemi idari ve mali açıdan ibra etmedi.

Beşiktaş Kulübü'nün şu anki yönetim kurulunda yer alan yöneticiler Ahmet Nur Çebi, Mesut Urgancılar, Berk Hacıgüzeller, Tamer Kıran, Metin Albayrak, Ahmet Kavalcı, Berkan Gocay ve Abdullah Sözer'in de bu dönemin ibra edilmemesi yönünde oy kullanması dikkati çekti.

Yalçın Karadeniz ve Fikret Orman dönemi ibra edildi

Üyeler, Divan Kurulu Başkanı Yalçın Karadeniz'in geçici bir süre kaldığı dönemle, Fikret Orman ve yönetiminin görev yaptığı dönemi ise oy çokluğuyla ayrı ayrı ibra etti.
Katılımcılar, 28 Şubat 2012-25 Mart 2012 (Yalçın Karadeniz) ve 26 Mart 2012-31 Aralık 2012 (Fikret Orman) dönemlerinin ise ayrı ayrı idari ve mali yönden ibra etti.
Bu arada, kulüp yönetim kurulunun, 1 Haziran 2004 tarihinden itibaren görev yapanların bazı iş ve işlemleriyle ilgili olarak derneğin haklarını korumak amacıyla gerekli muhataplar hakkında her türlü hukuki işlemler için, hakem veya tahkime gidilmesi yönünde istediği tam yetki, üyeler tarafından oy çokluğuyla verildi.