Beşiktaş'ta genel kurula doğru

Beşiktaş'ta 24 Ocak Pazar günü gerçekleştirilecek ve çoğunluk sağlanamadığı takdirde 31 Ocak Pazar günü yapılacak Olağan Seçimli Genel Kurul toplantısı öncesi başkan adayları, yönetim kurulu aday listelerini 20 Ocak Çarşamba günü Divan Kurulu'na teslim edecek.

18 Ocak 2010 Pazartesi, 11:15
Abone Ol google-news

Beşiktaş Kulübü Divan Kurulu Başkanı Yalçın Karadeniz, başkan adaylarının yönetim kurulu aday listelerini 20 Ocak Çarşamba günü mesai saati bitimine kadar Divan Kurulu'na vermek zorunda olduklarını ifade ederek, ''Eğer hafta sonunda çoğunluk sağlanamazsa, başkan adayları 27 Ocak Çarşamba gününe kadar, verilen yönetim kurulu aday listelerinde değişiklik yapma hakkına sahiptir'' dedi. Kongrede, 12 bin 800 üyenin oy kullanma hakkına sahip olduğunu ifade eden Karadeniz, ''Oy kullanma hakkına sahip her Beşiktaşlı'nın seçime katılarak oylarını kullanmalarını bekliyoruz. Beşiktaş'a yakışır bir seçimin geçmesini diliyorum ve öyle de olacağına inanıyorum'' diye konuştu.

Siyah-beyazlı kulüpte şu ana kadar seçime iki başkan adayı katılacaklarını açıkladı. Şu anki kulüp başkanı Yıldırım Demirören ve eski yöneticilerden Murat Aksu, Olağan Seçimli Genel Kurul toplantısında başkanlık için mücadele edecek. Yıldırım Demirören, şu ana kadar yönetim kurulu listesine aldığı 6 ismi açıkladı. Alaaddin Aykaç, Fahrettin Curoğlu, Mete Düren, Doğan Küçükemre, Cengiz Zülfikaroğlu ve Serdar Adalı, Demirören'in listesinde yer alacak isimler olacak.

Murat Aksu'nun ise şu ana dek açıkladığı yönetim kurulu aday listesindeki 9 isim şöyle: Ali Baransel, Murat Akdoğan, Yahya Kemal Gençer, Emre Berkin, Merdan Araz, Faruk Pala, Gülengül Altınsay, Bahri Büyükhanlı ve Koray Deniz.

 

Demirören ile Aksu arasında ipler geriliyor

Beşiktaş'ta yaklaşan kongre öncesi kulüp başkanı Yıldırım Demirören ile başkan adayı Murat Aksu arasında ipler giderek geriliyor. Yıldırım Demirören tarafından, seçimlere siyaset karıştırmakla suçlanan başkan adayı Murat Aksu, Demirören'i Beşiktaş ile siyaseti yan yana getirmeye çalışmakla itham etti. Yazılı bir açıklama yapan Murat Aksu, Yıldırım Demirören'in bir televizyon programında yaptığı açıklamaları, ''Seçim sürecinin kendisi üzerinde yarattığı karamsarlık ve düş kırıklığının yansıması olarak gördüğümü öncelikle bir Beşiktaş taraftarı ve başkan adayı olarak üzüntüyle belirtmek isterim'' derken, şu ifadeleri kullandı: ''Beşiktaş Kulübü başkan adayı Murat Aksu olarak şunun altını çizmeliyim ki, şahsıma gelen tekliflere rağmen hayatımda hiçbir siyasi partinin üyesi olmadım ve şimdi de değilim. Sayın Yıldırım Demirören, seçim malzemesi olarak nedense Beşiktaş ve siyaseti yan yana getirmeye özel bir çaba göstermektedir. Sayın Demirören, mevcut ikinci başkanının bir siyasi partinin üst düzey yönetiminde bulunduğunu ve aktif siyaset yaptığını ne çabuk unuttu! Aynı partinin gençlik kollarından ve üyelerinden kendi dönemi içinde çok sayıda kişiyi Beşiktaş Jimnastik Kulübüne üye yaptırdığı belgelerle sabittir. Sayın Demirören, öncelikle Beşiktaş genel kurulunun üzerine koymaya çalıştığı bu siyasi vesayeti açıklamalıdır. Beşiktaş'tan başka kaygısı olmayan üyelerimizin, bu genel kurula gelerek oylarını kullanmaları ve buna benzer vesayetleri kırmaları bir kez daha önem kazanmıştır. Bu 'Beşiktaşlı' üyeler ve etraflarındaki suç çetelerinin, Beşiktaş-Denizlispor maçında, demokratik haklarını kullanarak kendisini küfürsüz şekilde protesto eden taraftarlara karşı organize bir şekilde neden şiddet uyguladıklarının açıklamasını da yine Yıldırım Demirören'den bekliyorum.''

'İddiasını ispatlayamıyor'

Murat Aksu, bazı kongre üyelerinin bakan, vali ve emniyet müdürü seviyesindeki kişilerce arandığı iddiasına değinerek, ''Yıldırım Demirören, Beşiktaş'ta seçim sürecine siyaset karıştırdığını iddia ettiği bakan, vali ve emniyet müdürlerinden söz ediyor. Ancak isim ve yer belirtemiyor. İddiasını ispatlayacak hiçbir kanıt öne süremiyor. Bütün bunlar, (Çamur at, izi kalsın) mantığından başka bir anlam taşımaz ve her şeyden önce Beşiktaş Başkanlığı makamında duran birine yakışmaz. Beşiktaş Jimnastik Kulübü, bünyesinde her siyasi görüşten, her etnik kökenden, her dini inanıştan ve toplumun her kesiminden insanı kucaklayan bir üst kimliktir. Doğal olarak Beşiktaş siyaset üstü bir kurumdur. Benim tek rengim siyah-beyaz, tek partim Beşiktaş'tır'' şeklinde görüş belirtti.
 

'Demirören, Bosque ile kendisi sözleşme yaptı'

Aksu, sözleşmesinin fesih edilmesinin ardından Beşiktaş Kulübü'nden oldukça yüksek bir tazminat alan İspanyol çalıştırıcı Vicente Del Bosque ile Yıldırım Demirören'in kendisinin sözleşme yaptığını kaydetti. Yıldırım Demirören'in, yönetim kurulu üyelerinin verdiği yetki dahilinde Vincente Del Bosque ile hukuki anlamda görüşünü almadan, İspanya'da kontrat imzaladığını vurgulayan Aksu, açıklamasını şöyle tamamladı: ''Kontrata bakıldığında Beşiktaş aleyhine ağır hükümlerin olduğu açıkça görülür. Herhalde sayın Demirören, o anki panikle doğru dürüst okumadan bu kontratı imzalamıştır. İmza attığı bir kontratı bile okumayan biri, Beşiktaş gibi bir kulübün başında daha bir 3 yıl kalabilir mi? Del Bosque'nin kontratının feshi öncesi sayın Demirören'i, olası sonuçları konusunda defalarca uyardım. Buna rağmen benim yurt dışında olduğum bir dönemde İspanyol teknik adamın kontratı tek taraflı olarak fesih edildi. Sonuçlarını düşünmeden kontrat fesheden, sonra da telaşla sorumlu arayan biri, daha bir 3 yıl Beşiktaş'ın başında kalabilir mi? Tüm Beşiktaş camiasının speküle edilen her konu ile ilgili doğru bilgilendirilme hakkı var. Beşiktaş'tan başka kaygısı olmayanlar, bu gerçeklerle yüzleşmekten korkmaz. Beşiktaşlıların genel kurulda gerekeni yapacağına ve sorunların çözümü için yeni bir dönemi başlatacaklarına inancım sonsuz. Beşiktaşlılara doğruları söylemenin Beşiktaş'a hiçbir zararı yoktur. Hatta büyük faydası vardır. Önümüzdeki günlerde Beşiktaş kamuoyunu meşgul eden ve tartışılan diğer konularda Beşiktaş camiası ile paylaşmaya devam edeceğim.''