Beyaz Saray'ı Türkler mi hack'ledi?

Beyaz Saray çalışanlarına yönelik düzenlenen son siber saldırıda sorumlulardan birinin Türk bir bilgisayar korsanı olabileceği iddia edildi.

31 Temmuz 2013 Çarşamba, 09:49
Abone Ol google-news

ABD kaynaklı bir internet sitesinde çıkan habere göre, Beyaz Saray çalışanlarından 3 kişinin mail hesapları korsanlar tarafından ele geçirildi. Beyaz Saray'ın medya strateji bölümünde görev yapan 10'dan fazla çalışana mail yoluyla sahte link gönderildi. Korsanlar, çalışanların Gmail ile Twitter hesapları üzerinden bu haber bağlantılarına giriş yapmalarını sağlamayı denedi. Sonuçta korsanların 3 çalışanın Gmail hesaplarını ele geçirmeyi başardığı belirtildi.

CrowdStrike isimli siber suçlar konusunda uzman adli bilişim şirketinin yetkilileri, son saldırının sorumlularından birinin SeRDaR kullanıcı adıyla daha önce başka saldırılarda izlerini bırakan bir aktivist olabileceğini söyledi. Bu kişinin 1923Turk isimli grupla bağlarının olduğu belirtildi.

Araştırmacılar, Beyaz Saray çalışanlarına gönderilen sahte linklerden yola çıkarak yapılan incelemede SeRDaR kullanıcı adlı kişi tarafından yapıldığı düşünülen başka bir saldırıda rastlanan aynı IP adresinin görüldüğünü kaydetti.

IP adresi, internette her cihaza verilen ayrı bir kod olarak tanımlanıyor. CrowdStrike adlı şirketin çalışanları arasında daha önce FBI'ın siber suçlar konusundaki üst düzey görev yapan kişiler de bulunuyor.