Binali Yıldırım: 'Gümrük Birliği güncellenmesin' diyorsun sanki biz de can atıyoruz

Başbakan Binali Yıldırım, Gümrük Birliği anlaşmasına değinerek, "Almanya Başbakanı sayın Merkel, hiç ama hiç şık olmayan açıklamalar yapıyor. Almanya adeta AB'ye talimat veriyor. AB'de 28 ülke var. Hani AB değerleri, hoşgörü? Bir ülkenin talimatı ile AB iş yapacaksa, zaten o birlikten hayır gelmez. 'Gümrük Birliği genişletilmesin, güncellenmesin' diyorsun. Sanki biz de can atıyoruz. " diye konuştu

18 Ağustos 2017 Cuma, 16:14
Abone Ol google-news

BAŞBAKAN Binali Yıldırım, Kahramankazan'da yaptığı konuşmada Gümrük Birliği anlaşmasına değinerek, "Almanya Başbakanı sayın Merkel, hiç ama hiç şık olmayan açıklamalar yapıyor. Almanya adeta AB'ye talimat veriyor. AB'de 28 ülke var. Hani AB değerleri, hoşgörü? Bir ülkenin talimatı ile AB iş yapacaksa, zaten o birlikten hayır gelmez. 'Gümrük Birliği genişletilmesin, güncellenmesin' diyorsun. Sanki biz de can atıyoruz. Böyle açıklamalar Avrupa'ya da Türkiye'ye de zarar verir. Bir kez daha Almanya'yı sağ duyulu olmaya davet ediyorum. Türkiye karşıtlığı, düşmanlığı üzerinden prim yapmak isteyenlere de müsamaha gösteremeyiz" dedi.

Başbakan Binali Yıldırım, Kahramankazan ilçesinde Ankara-Kahramankazan yolu temel atma töreninde konuştu. 

"ALMANYA ADETA AB'YE TALİMAT VERİYOR"

Teröre karşı uluslararası ortak mücadelenin önemli olduğuna vurgu yapan Başbakan Yıldırım, Gümrük Birliği anlaşmasına ilişkin şöyle konuştu: "Terör konusunda samimi bir yaklaşım beklerken Almanya Başbakanı sayın Merkel, hiç ama hiç şık olmayan açıklamalar yapıyor. Bir ülkenin Almanya Başbakanı, AB ülkelerine diyor ki 'Gümrük Birliği konusunda aman Türkiye'nin önünü açmayın.' Almanya adeta AB'ye talimat veriyor. AB'de 28 ülke var. Hani AB değerleri, hoşgörü? Bir ülkenin talimatı ile AB iş yapacaksa, zaten o birlikten hayır gelmez.

 'GÜMRÜK BİRLİĞİ GENİŞLETİLMESİN, GÜNCELLENMESİN' DİYORSUN. SANKİ BİZ DE CAN ATIYORUZ

Biz AB, Almanya ile ilişkilerimizde diyoruz ki, karşılıklı içişlerine saygı gösterin. Birbirimizin hukukuna saygı gösterilim. Türkiye'nin düşmanı teröristlere, ülkenizde müsamaha göstermeyin. 'Gümrük Birliği genişletilmesin, güncellenmesin' diyorsun. Sanki biz de can atıyoruz.

BÖYLE AÇIKLAMALAR AVRUPA'YA DA TÜRKİYE'YE DE ZARAR VERİR

Türkiye menfaati olmayan, ülkesinin yararına olmayan hiçbir şeyin peşinde olamaz. Ne yapacaksak önce millete sonra ona göre karar veririz. Böyle açıklamalar Avrupa'ya da Türkiye'ye de zarar verir.

 BİR KEZ DAHA ALMANYA'YI SAĞ DUYULU OLMAYA DAVET EDİYORUM

Bir kez daha Almanya'yı sağ duyulu olmaya davet ediyorum. Türkiye hiç kimsenin parmak sallayarak hizaya getireceği bir ülke değildir. Türkiye, eşit şartlarda uluslararası platformda her ülke ile konuşur konularını müzakere eder. Ama Türkiye karşıtlığı, düşmanlığı üzerinden prim yapmak isteyenlere de müsamaha gösteremeyiz."