Binlerce blog yazarı şokta

Google'ın popüler servisi Blogspot'a erişim bir kez daha engellendi. Engelin nedeni daha öncede olduğu gibi Spor Toto Süper Lig maçlarının kanun dışı olarak bloglarda yayınlanması.

01 Mart 2011 Salı, 15:09
Abone Ol google-news

Google'ın en çok kullanılan servislerinden biri olan Blogspot'a erişim bir kez daha engellendi.

Diyarbakır 5. Asliye Ceza Mahkemesi, 14.01.2011 tarih ve 2011/156 D kararı ile erişimi engellenen Blogspot, aynı nedenle daha önce de yasaklanmıştı. Blogspot'da blog sahibi olan bazı kullanıcıların Spor Toto Süper Lig maçlarını kanun dışı olarak yayınlaması yeni yasağın da nedeni.

Blogspot'a erişimin yasaklanması, Google'ın diğer hizmetlerine erişim sağlamak isteyenler için bazı sorunları da beraberinde getiriyor. Arama konusunda bir sorun yaşanması beklenmiyor ama Google Maps, Google Earth ya da Google Translate gibi servislere ulaşmak ya yavaşlayacak, ya da imkansız hale gelecek.

 

Digiturk'ten açıklama

Digiturk, Google'ın ücretsiz blog servisi Blogspot'a erişimin engellenmesiyle ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:

"Tüm kamuoyunun bildiği üzere, DIGITURK Türkiye Futbol Federasyonu'nun yaptığı ihale neticesinde 321 milyon dolar ödeyerek süper toto süper ligi maç yayın haklarını almıştır. Yayın hakları DIGITURK'e ve LİG TV'ye ait olan maçlar bazı internet siteleri  tarafından  kanunlar hiçe sayılarak yayınlanmaktadır.
Kanunların kurumumuza yüklediği bütün yükümlülükler eksiksiz yerine getirilip içerik ve yer sağlayıcılar defalarca uyarılmasına rağmen internetten illegal yayın yapılmasına son verilmemiştir.
Son çare olarak yüce türk mahkemelerine başvurulup illegal yayınları yapan sitelerin verdiği zararın durdurulması talep edilmiştir. Mahkeme yasal olarak herşeyin yapıldığını ve ihlalin hala durdurulmadığını tespit ederek bu sitelere erişimin engellenmesi kararı vermiştir. Bu kararın uygulanması ile  birlikte blogspotta bazı bloglara da erişimde problemler ortaya çıkmış olup, bu  problemlerin tek sorumlusu uyarıldığı halde illegal içerikleri yapan sitelerin yayınını ısrarla durdurmayan google ve blogspottur. Halkımızdan almış olduğumuz destekle Türk futboluna yaptığımız yatırımlarla birlikte, illegal maç yayınlayan kişi ya da kişilerle mücadelemiz devam edecektir."