Bir ailenin en acı hatırası

Aydın’ın Karpuzlu İlçesi’ne bağlı Tekeler Mahallesi’nde yaşayan 25 yaşındaki kanser hastası Erbil Teker, öleceğini anlayınca ölmeden önce çocukları, eşi, tüm sevdikleri ile hatıra fotoğrafı çektirdi. Kısa bir süre sonra hayatını kaybeden genç annenin ölümü köyü yasa boğarken annelerinin en büyüğü 5 en küçüğü 17 aylık üç çocuğu ile çektirdiği hatıra fotoğrafı en acı anı oldu. Henüz dünyadan haberi olmayan 3 çocuğuna doyamadan hayatını kaybeden 25 yaşındaki Erbil Teker, gözyaşları arasında topağa verildi.

23 Eylül 2016 Cuma, 15:07
Abone Ol google-news

                                                                                                                                           Genç yaşta eşini kaybeden Şerif Teker ise son zamanlarda bölgelerinde kanser vakalarının arttığını belirterek “Eskiden bu hastalığı bilmezdik. Artık genç yaşta insanlarımız kanser nedeniyle ölmeye başladı. Ben 3 çocuğumla birlikte yalnız kaldım. Başka ocaklar sönmeden yetkililerin bu hastalığa sebebiyet veren nedenleri ortadan kaldırmalarını istiyoruz” dedi. 

Edinilen bilgiye göre; Karpuzlu Tekeler Mahallesi’nde yaşayan Erbil Teker yaklaşık 6 yıl önce Şerif Teker ile evlendi.

Evliliklerinden 5 yıl önce Esma, 3 yıl önce Esra ve 17 ay önce de Yiğit Efe isminde 3 çocukları olan Teker Ailesi mutlu bir hayat sürerken, Yiğit Efe henüz 1 aylıkken rahatsızlanan anne Erbil Teker’e kanser teşhisi konuldu. Yaklaşık 15-16 ay önce ilik kanseri olduğu öğrenen genç anne körpe kuzularından başında kalabilmek için 16 ay boyunca hastanelerde derdine derman aradı. Her geçen gün durumu kötüye giden Anne Erbil Teker, hayatının sonlarına geldiğini fark edince fırsat bulduğu her anı çocukları ile geçirmeye çalıştı. Hastane koridorunda durumunun iyice kötüleştiğini fark eden Erbil Teker sanki her şeyi biliyormuşçasına çocuklarını kucağına alıp hatıra fotoğrafı çektirdi. Genç kadının ölümünden kısa bir süre önce çocukları ile çektirdiği fotoğraf ise kendisinden geriye kalan en acı hatıra oldu.

"MADEN OCAKLARI , KİMYASAL TARIM YAYGINLAŞTI, KANSERDEN KURTULAMAZ OLDUK" 

Son zamanlarda herkesin korkulu rüyası haline gelen kanser vakalarında ciddi oranda artış olduğunu belirten Erbil Teker’in eşi Şerif Teker, “Eskiden bizim çevremizde kanser diye bir şey bilmezdik. Bölgemizde artan maden ocakları ve kimyasal tarımın yaygınlaşması ile birlikte kanser vakalarında ciddi artış oldu. Yaklaşık 17 ay önce ocuğumuz oldu. Bir anda ortaya çıkan kanser hastalığı nedeniyle eşimi kaybettim, dünyam karardı. Benim ocağım söndü, başka ocaklar sönmesin. Biz bu maden ocaklarının tarımda çok fazla kullanılan kimyasallar nedeniyle bu ölüm olaylarının olduğunu düşünüyoruz. Ne olur yetkililer sağlığa olumsuz eylemlere müsaade etmesin” diye konuştu.