'Bir daha meydanlarda görünmeyin'

Ankara'da polis, Gezi Parkı eyleminde gözaltına aldığı öğrencileri tehdit etti.

15 Haziran 2013 Cumartesi, 08:06
Abone Ol google-news

Başkentteki Gezi Parkı eyleminde gözaltına alınan bir akademisyen ve iki üniversite öğrencisine polisin baskıyla “boş gözaltı tutanağına” imza attırmaya çalıştığı ve eylemlere bir daha katılmamaları yönünde tehdit ettiği ortaya çıktı. Üniversite öğrencileri, polisin “Terör suçundan yargılanacaksınız. Bir daha meydanlarda görünmeyin. Sizin için iyi olmaz” dediğini bildirdi.

Ankara’da haftalardır süren Gezi Parkı eylemlerinde çevik kuvvetin halka yönelik orantısız şiddeti tepki çekerken, eylemler sırasında gözaltına alınan yurttaşlara da “kötü muamele” ve “psikolojik baskı” yapıldığı da ortaya çıktı. Gezi Parkı Direnişi’nin henüz ilk günlerinde başkentte gözaltına alınan Gazi Üniversitesi’nde görev yapan bir akademisyen ve aynı üniversitede okuyan iki üniversite öğrencisi yaşadıklarını Cumhuriyet’e anlattı.

1 Haziran’da Kızılay’da bir yakınlarının eylem sırasında yaralandığını duyan akademisyen ve öğrenciler Kızılay’a gitti. Güvenpark’ta polis tarafından hiçbir gerekçe gösterilmeden yaka paça gözaltına alınan akademisyen ve öğrenciler, böylece hayatlarında ilk kez gözaltına alınmış oldular. Akademisyen, “Güvenpark’ta polisin müdahalesini görüntülüyorduk. Bundan rahatsız oldular herhalde” diye konuştu. Sivil kıyafetli bir kişinin “Alın bunları, alın bunları” diye emir vermesi üzerine üzerlerine gelen çevik kuvvet polislerinin zoruyla bir otobüse bindirildiklerini anlatan akademisyen, “Polise ne suçumuz var diye sorduk. Aldığımız yanıt, gidince anlatırız oldu” diye konuştu. Gözaltına alınan kız öğrenci de hiçbir direniş göstermemelerine karşın polisin otobüste kendilerine plastik kelepçe taktığını ifade ederek “Polisler kendi aralarında ‘Canım çok sıkılıyor şunlardan birini coplamam lazım’ diye konuşuyordu. Bu konuşmalar psikolojinizi çok etkiledi” dedi.

Avukatların Emniyet’e gelmesiyle polislerin kelepçeleri makasla kestiğini ve silahlarındaki şarjörü boşaltmaya başladığını anlatan öğrenci, gözaltı sürecinde gözaltı tutanaklarının sabaha karşı düzenlendiğini ifade etti.

 

‘Boş belgeye imza attırmak istediler’

Öğrenci, “Hangi suçtan gözaltına alındığımıza ilişkin boş belgelere imza attırmak istediler. Kabul etmedik. Belgede hangi suç kapsamında gözaltı işleminin yapıldığı yer boştu. Bize ‘Okumadan imzalayın şunları’ dediler ama biz imzalamayı reddettik” diye konuştu.

Gözaltında tutulurken, bazı polislerin kendisine “Terörden yargılanacaksınız” dediğini söyleyen kız öğrenci, “Neyin ne olduğunu söylemiyorlar ve bazı polisler gelip sizinle dalga geçiyor. Beni orada ağlatmak için ‘Terörden yargılanacaksınız, 4 günden önce buradan çıkamayacaksınız’ diyerek psikolojimizi bozdular” ifadelerini kullandı.

Gözaltı sürecinin sonuna doğru bazı polislerin gelerek eylemlere katılmaması yönünde telkinde bulunduğunu anlatan akademisyen, “Bazı polisler bulunduğumuz yere gelerek ‘Bir daha meydanlarda görünmeyin. Görünürseniz sizin için iyi olmaz’ diye bizi üstü kapalı olarak tehdit etti” diye konuştu. Akademisyen, 28 saate yakın gözaltında kalmalarına karşın gözaltına alınış ve salınış saatlerinin farklı yazıldığını kaydetti.