Bir taşla iki cinayet

Sarıyer’de inşa edilen bakımevine ‘hayvanları ölüme terk edecek’ eleştirisi yapılıyor. Bakımevi sit alanına yapılıyor ve 3. köprüye çok yakın

28 Ocak 2015 Çarşamba, 23:39
Abone Ol google-news

Sarıyer’de inşaatı süren Kısırkaya Sahipsiz Hayvan Geçici Bakımevi ve Bahçeli Yaşam Alanı’na tepkiler çığ gibi büyüyor. “Hayvanların Korunmasına Dair Uygulama Yönetmeliği”ne göre bakımevi
arazisine ulaşımın kolay olması, çok yönlü rüzgâr almaması, denizden uzak olması ve dik yamaç üzerinde bulunmaması gerekiyor. Yönetmelikteki şartlara uygun olmayan bakımevine dava açan Hayvan Hakları Koruma ve Geliştirme Derneği Yönetim Kurulu üyesi Burak Özgüner “Burası hapishaneden beter. Hayvanları orada toplayıp ölüme terk edecekler. Toplama kamplarından farksız bir hayvan tecrit merkezi inşa ediyorlar” dedi. Mimar Mücella Yapıcı da bölgenin imara açılmak istendiğini belirterek “Mera alanına barınak yapmaları da usulsüz. Hayvanlar için de uygun değil. İki katliam birden yapacaklar” diye konuştu.

 

Bilirkişisiz ret

Hayvan Hakları Koruma ve Geliştirme Derneği Yönetim Kurulu üyesi Burak Özgüner, söz konusu tesisin barınak için uygun olmadığı gerekçesiyle başvurduğu İstanbul 6. İdare Mahkemesi’nin bilirkişi heyeti tayin etmeden yürütmeyi durdurma istemine ret kararı aldığını söyledi. Özgüner, İBB’ye ait bazı barınakların Kısırkaya’ya taşınacağını anlatarak “Meclis Genel Kurul gündemindeki hayvanlarla ilgili yasa tasarısı kanunlaşırsa devlete, hayvanları ömür boyu hapsetme yetkisi doğacak. Tasarı insanların toplu şekilde bulunduğu yerlere hayvanların bırakılmamasını öngörüyor. 200 köpekli barınakta devlet denetimi sağlayamıyor. Hayvanlar barınaklarda perişan halde ölüyor. Kısırkaya’dan sonra barınağa giden araç yok” diye konuştu. Özgüner, kentte yaşayan hayvanların kentte, yabani hayvanların da yaşadıkları yerde kalmasını istediklerini belirtti.

 

Hayvanları kullanacaklar’

Toplantıda konuşan Mücella Yapıcı da İBB Veteriner Müdürlüğü’nün arazi tahsis başvurusu üzerine meranın statüsü değiştirilerek İBB’ye verildiğini anlattı. Yapıcı, tesisin yapıldığı alanla ilgili plan değişikliği yapılmadığını, sadece Belediye Encümen kararı ile alındığını belirterek “Barınağın inşa edildiği alan mera ve 2. derece sit alanı. Burada bir hayvan barınağı yapılacaksa plan değişikliği gerekiyor. Oysa burası planda halen mera alanı olarak duruyor. Encümen kararı mera alanlarının kaldırılması için yeterli değil” dedi.

 

İmara açılacak

Tesisin bir süre sonra mera vasfından çıkartılarak imara açılacağını iddia eden Yapıcı, “Bu alanı sit
alanından çıkarmak için hayvanları kullanacaklar. Eğer bunlar gerçekten bu konuda samimilerse
bunu plana işlemek zorundalar. Burası 3. köprüye de çok yakın” dedi. Yapıcı, her ilçeye yapılarak bu  ise tesisle ilgili iddiaların gerçeği yansıtmadığı savunuldu.

 

Cumartesi protesto var

727 bin metre karelik mera alanının 500 bin metre karesine yapılan 20 bin hayvan kapasiteli barınak, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) Avrupa ve Anadolu yakasında inşa etmeyi planladığı iki büyük barınaktan biri. Kamuoyunun tepkiyle karşıladığı bakımevi 31 Ocak Cumartesi günü protesto edilecek. Eyleme çağrı için de dün Taksim’deki Makine Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi’nde  bir toplantı düzenlendi.