'Birileri hızla zenginleşiyor'

CHP Genel Başkan Yardımcısı Hurşit Güneş, ''Milli gelir artıyorsa, ekonomi büyüyorsa işsizlik sayısı hızla artıyorsa o, şu demektir; birileri hızla zenginleşiyor'' dedi.

10 Mayıs 2011 Salı, 13:20
Abone Ol google-news

CHP Genel Başkan Yardımcısı Hurşit Güneş, partisinin seçim çalışmalarına katılmak üzere geldiği Yalova'da Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğini (YESOB) ziyaret etti. Yalova milletvekili adayı Alaattin Fitoz ile birlikte YESOB Başkanı Fehmi Öncü ve esnaf temsilcileriyle buluşan Güneş, Türkiye ekonomisinin 2002 ile 2010 yılları arasında büyüdüğünü ancak bu büyümenin sanıldığı gibi olağanüstü bir büyüme olmadığını kaydetti.

''Türkiye ekonomisi, 2002 ile 2010 yılları arasında yılları arasında kuşkusuz büyüdü'' diyen Güneş, sözlerini şöyle sürdürdü:
''Fakat burada 3 tane önemli nokta var: Birincisi, Türkiye ekonomisi, geçmişine oranla daha yüksek bir büyüme performansı göstermedi. Yani 2002 yılına kadar Türkiye'nin ortalama büyümesi yüzde 5 civarında. AKP döneminde de yüzde 4.9 kadar. Demek ki geçmişe oranla çok olağanüstü bir büyüme yaşandığı söylenemez. Övünülecek bir durum yok yani. İkincisi, 2002 ile 2008 arasında kriz oluncaya kadar dünyada gelişmekte olan ülkeler, Türkiye'den çok daha fazla büyüdü. O dönem küresel olarak olumlu bir iklim yaratılmıştı. Türkiye, bundan yeterince yararlanamadı. Üçüncüsü, bu büyüme adil bir biçimde paylaşılmadı. İşte onun için bizim sloganımız herkes için CHP.''
Güneş, Türkiye'nin işsizlik oranının 2000 yılında yüzde 5-6 civarında olduğunu kaydeden Güneş, 2001 krizinde bu rakamın yüzde 10-11'lere çıktığını söyledi. AKP iktidarı döneminde işsizliğin hiç azalmadığını savunan Güneş, ''Aksine artış gösterdi. Küresel kriz olduğunda 2008'de yüzde 14'lere çıktı. Hatta yüzde 16'ya kadar yükseldi, şimdi biraz azalış gösteriyor. İşsizlik, AKP iktidarının devraldığından daha arttı. Milli gelir artıyorsa, ekonomi büyüyorsa işsizlik sayısı hızla artıyorsa o, şu demektir; birileri hızla zenginleşiyor. İşte onun için biz ekonomi politikalarını değiştireceğiz ve bu ekonomi politikaları herkes için olacak''
diye konuştu.

CHP iktidarında her yıl 800 bin kişinin iş bulacağını vadeden Güneş, Türkiye'nin 2023 yılına kadar yüzde 7 büyüyeceğini, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde bu rakamın yüzde 9 olacağını, ayrıca işsizliği de yüzde 5'lere kadar indireceklerini belirtti.

Güneş, Türkiye'de esnafların büyük bölümünün emekli olduğunu, bunun da sebebinin emeklilerin milli gelirden yeteri kadar pay alamamalarının olduğunu savunarak, şöyle devam etti:
''Türkiye'de emekliler, yeterince maaş alamıyorlar. Alamadıkları için emeklilik dönemlerinde ek iş yapmaya çalışıyorlar. Aslında bu çok ayıptır. 60-65 yaşında bir emeklinin sıkıntılı olması ayıptır. Çünkü o insanın gidip başka iş yapması zordur. AKP döneminde emekliler için yönetimsel anlamda bir birliktelik sağlandı ama maaşlarda bir düzelme olmadı. Benzer işi yapan emekliler arasında ciddi uçurumlar var. Bir intibak yasasıyla bunu sağlayacak tek parti CHP. AKP döneminde en büyük sıkıntıyı esnaf çekti. İktidar ısrarla alışveriş merkezlerini, büyük marketleri şehir içine kurdurttu. Türkiye'de esnafın sürekli azalması çok büyük bir sosyal yaradır. Çünkü 'esnaf' demek, 'Türkiye ekonomisi' demektir.''