BM: Pakistan'da gıda fiyatları yükseliyor

Birleşmiş Milletler (BM), Pakistan'da hızla yükselen gıda fiyatlarının yoksulları tehdit eder boyuta ulaştığını bildirdi.

24 Mart 2011 Perşembe, 07:37
Abone Ol google-news

Dünya Gıda Programı Pakistan Müdürü Wolfgang Herbinger, İsviçre'nin Cenevre kentinde yaptığı basın toplantısında, Pakistan'da temel gıda maddelerinin fiyatlarının hızla yükseldiğine dikkati çekerek, bu durumun yoksulluk nedeniyle yetersiz beslenen milyonlarca insan için tehdit edici boyuta ulaştığını söyledi.

Pakistan'ı vuran geçen yılki sellerin ülke ekonomisinin can damarı tarım ve hayvancılığı olumsuz etkilediğine işaret eden Herbinger, Pakistan hükümetinin ve uluslararası örgütlerin hızla yükselen gıda fiyatlarının önüne geçmek için çalışma başlatması gerektiğini belirtti. Pakistan'ın dünyanın en fazla buğday tüketen ülkelerinden olduğunu ifade eden Herbinger, iklim koşulları nedeniyle bu yılki buğday rekoltesinde düşüş beklenmediğini kaydetti.

Pakistan'da temmuz ve ağustos aylarındaki sellerde 2 binden fazla kişi hayatını kaybetmiş, 21 milyon kişi sellerden etkilenmiş ve 5,4 milyon hektar alan sular altında kalmıştı.