BMGK daha sert

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) Kuzey Kore'ye yeni ve sert yaptırımlar getiren karar tasarısını, bugün, oylamaya sunması bekleniyor. Tasarıda, 25 Mayıs'ta yaptığı son nükleer denemenin ardından Kuzey Kore'ye yeni ve öncekilere göre daha sert yaptırımların getirilmesi öngörülüyor.

12 Haziran 2009 Cuma, 07:05
Abone Ol google-news

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) 5 daimi üyesi (ABD, Fransa, İngiltere, Çin, Rusya) ile Japonya ve Güney Kore tarafından yaklaşık 2 haftadır görüşülen ve üzerinde iki gün önce uzlaşmaya varılan karar tasarısının dün son şeklini aldığı ve bugün TSİ 18.00'da yapılacak toplantıda oylamaya sunulacağı öğrenildi. BMGK'da iki gün önce yapılan ve dönem başkanı Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Baki İlkin'in başkanlık ettiği toplantıda, karar tasarısı metni BMGK'nın diğer üyelerine sunulmuştu.

Metinde 25 Mayıs'ta yaptığı son nükleer denemenin ardından Kuzey Kore'ye yeni ve öncekilere göre daha sert yaptırımların getirilmesi öngörülüyor. Kuzey Kore'nin silah ihracatına ve ithalatına getirilen yaptırımlar daha da sıkılaştırılırken, metinde ülkenin uluslararası alanda da mali işlemlerine kısıtlama ve yaptırım getiriliyor. BM'ye üye ülkelere de Kuzey Kore'ye giden veya bu ülkeden gelen şüpheli kargo taşıyan araçları karada, havada ve denizde (limanlarda ve açık denizde) arama yükümlülüğü getiriyor.

Yeni karar tasarısında Kuzey Kore'nin 25 Mayıs'ta yaptığı son nükleer deneme kınanarak, denemenin 2006 yılında kabul edilen BMGK'nın 1695 ve 1718 sayılı kararlarının ihlali olduğu belirtiliyor. Tasarıda Kuzey Kore'nin nükleer denemelerini bırakması istenirken nükleer silah ve balistik füze üretimi programına tamamen son vermesi, Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşması'na yeniden taraf olması, BM denetçilerinin nükleer programını teftiş etmesine izin vermesi ve altılı görüşmelere dönmesi isteniyor.

Bunlara ek olarak nükleer programla bir şekilde ilişkili Kuzey Koreli birey ve şirketlere daha önceden getirilen seyahat yasağı ve mal varlığının dondurulması gibi tüm yaptırımların uygulanması istenirken, Kuzey Koreli birey ve şirketlerden oluşan yaptırım listelerine 30 gün içinde yeni isimlerin eklenmesi isteniyor.

Güvenlik Konseyi'nin veto hakkına sahip 5 daimi üyesinin üzerinde uzlaşmaya varması nedeniyle yeni karar tasarısı metninin birkaç ufak değişiklikle ya da herhangi bir değişiklik olmaksızın yapılacak oylamada BMGK tarafından kabul edilmesi bekleniyor.