Bodrum Belediyesi, 'yüksek sesli' müzik sorununa çare arıyor

Bodrum Belediyesi, canlı müzik ruhsatı verilecek işletme yerlerinin belirlenmesi ve gürültü kirliliğinin önüne geçilmesi için işletme sahipleri ile birlikte toplantı düzenledi. Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras toplantıda işletmecileri dinledi, fikirlerini aldı. Çözüm önerileri sundu. Bodrum’un vazgeçilmez bir parçası olan eğlence sektöründe düzenlemelere gidileceğini belirtti.

30 Kasım 2019 Cumartesi, 15:32
Bodrum Belediyesi, 'yüksek sesli' müzik sorununa çare arıyor
Abone Ol google-news

Bodrum Belediyesi, canlı müzik ruhsatı verilecek işletme yerlerinin belirlenmesi ve gürültü kirliliğinin önüne geçilmesi için işletme sahipleri ile birlikte toplantı düzenledi. 

Bodrum Belediyesi Çevre Koruma Kontrol Müdürlüğü’nün Deniz Ticaret Odası toplantı salonunda düzenlediği toplantıya, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Başkan Yardımcısı Tayfun Yılmaz, Bodrum Deniz Ticaret Odası Başkanı Orhan Dinç, Bodrum Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Erdoğan Başeğmez, Çevre Koruma Kontrol Müdürü Engin Doğan ve çok sayıda işletme sahibi katıldı.

Toplantıda konuşan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, sorunların çözümü için işletme sahipleri ile diyalog yolunu seçtiklerini ve tarafların onaylayacağı ortak bir çözüm için toplandıklarını belirterek şöyle konuştu:“Malumunuz bir sezon geçirdik. Gürültü kirliliği konusunda mevzuatların gerektirdiği şekilde uygulamalar yaptık. Zaman zaman esnafımız ve vatandaşımızla karşı karşıya geldiğimiz oldu. Kapatma kararı aldığımız, ceza yazdığımız zamanlar oldu. Ancak bu soruna tatmin edici bir çözüm bulamadık. Şimdi burada hep birlikte gürültü problemi için bir çözüm arayalım istedik. Hep birlikte ortak bir yol bulacağız. İşletmelerimiz sınırların ne olduğu net olarak çizilmediği için, bilmeden yanlış yatırımlar yapıyorlar. Ancak bu kış bunu çözeceğiz, buna kararlıyız. Özellikle bölge bölge, işletmecilerimizi dinleyelim ve sektörel planlamayla kim nerede neyi yapabilir bunu söyleyelim istedik. Artık hiç kimse gidip evlerin arasında, hassas bölgelerde dükkan kiralayıp orda müzik yapmaya kalkmasın. Bunu belli bölgelerde toplayalım ve insanlar rahat huzurlu yaşasın.Elbette Bodrum eğlence sektörü ile anılan bir yerdir. Bodrum’un eğlence özelliğini bitirmek doğru bir şey değildir. Buna sonuna kadar inanıyoruz. Oteli, konaklamayı ve eğlenceyi destekleyeceğiz; ama doğru şartlarda ve doğru bir çerçevede sonunda kadar destekleyeceğiz.Bizim sadece esnafımıza karşı sorumluluğumuz yok, aynı zamanda 150 bin vatandaşımıza karşıda sorumluluğumuz var. Hastası olan var, sıkıntısı olan var. Bir bütün olarak değerlendirip düşünmek zorundayız.Bunun için Bodrum’da eğlence sektöründe planlamalar yapacağız ve bölgeler belirleyeceğiz. Bunu danışarak ve konuşarak yapacağız. Ortak çözüm yolunu bulacağız. Konuyu bir sonraki mecliste komisyona havale ederek çözüme kavuşturacağız” dedi.

ÇEVRE KORUMA MÜDÜRÜ KRİTERLERİ ANLATTI 

Canlı müzik izni verilecek mekânlarda aranacak koşullar konusunda katılımcılara sunum yapan Bodrum Belediyesi Çevre Koruma Kontrol Müdürü Engin Doğan ise, iznin verilebilmesi için gerekli şartları şöyle sıraladı:“Öncelikle imar mevzuatına uygun yapı kullanım izin belgesinin olması ve asgari teknik koşullarının sağlanmış olması gerekiyor. Canlı müzik izni müracaatlarının takip aşamasında, yapı içi alanlarının tespiti ve mekânların gürültü seviyelerinin ölçümlerine ihtiyaç duyuyoruz. Yaptığımız ölçümlerde ses yüksek çıkar ise, yani verilen raporla uyuşmuyorsa, size tedbir almanızı söylüyoruz. Bu tedbirler alındıktan sonra gelip yeniden kontrol yapıyoruz ve önlem alınmış ise ruhsat veriyoruz. Bizim en çok zorlandığımız konu, işletmeler genelde evrakını verdikten sonraki hafta belgesini almak istiyor. Bu mümkün değil. Çünkü bizim yerinde kontrol etmemiz ve bazı noktalarda ölçüm yapmamız gerekiyor. Sıkıntı gördüğümüz noktalarda bazen hoparlörlerin yerini değiştirtiyoruz; bazen ise vatını düşürtüyoruz. Bunun için yapılan değişikliklerin de mutlaka dosyaya işlenmesi gerekiyor. Ayrıca evraklarınızın da resmi kanallarla gönderilmesi de ayrı zaman gerektiriyor”

AKYARLAR'IN BİTMEYEN MÜZİK SORUNU

Bodrum'da son dönemde gürültü kirliğinin en çok yaşandığı bölgelerden biri Akyarlar olarak öne çıkıyor. Bodrum'un en şirin tatil beldelerinden biri olan Akyarlar'da işletmeler açık mekânlarda hizmet veriyor ve bazı mekânlar müzik ruhsatı olmamasına karşın canlı müzik yapıyor. Belediyenin uyarılarına ve zaman zaman yaptığı müdahahalere rağmen işletmelerin canlı ve yüksek sesli müzik yapma ısrarı, hem tatilcilerin, hem bölgede yaşayanların hem de kurallara uymak konusunda hassasiyet sergileyen diğer mekân sahiplerinin büyük tepkisini çekiyor. Yükses sesli müzik yayınının neden olduğu gerilimler son iki yılda Akyarlar'da birçok kavganın yaşanmasına neden olmuştu.