“Bonzai” üniversitede ders oldu

Son 1 yılda bilinen 400 ölüme yol açan sentetik uyuşturucu madde Bonzai, dünyada ilk kez üniversitede ders olarak okutuluyor.

04 Mart 2015 Çarşamba, 12:17
Abone Ol google-news

Bilgi Üniversitesi bünyesinde verilen “Kontra” başlıklı derste bu dönem, Türkiye’nin en büyük sorunlarından biri haline gelen Bonzai, bireysel olduğu kadar toplumsal, kültürel ve ekonomik boyutlarıyla da masaya yatırılıyor.

Boş Tarlalarda Ölü Bedenler: Bonzai” kitabının yazarı, gazeteci Meltem Yılmaz’ın üniversite öğrencileriyle dönem boyunca bir araya geleceği seçmeli derste, bonzai adlı sentetik uyuşturucu madde, tüm yönleriyle irdeleniyor.“Bonzai maddesine kapsamlı bir bakış”, “Uzman gözünden bağımlılık psikolojisi”, “Kentsel dönüşüm ile bonzai ilişkisi”, “Devletin uyuşturucu ile mücadelesi”, “Tedavide yapılan yanlışlar”, “Medyanın bonzaiyi ele alış şekli”gibi pek çok konu başlığının yer aldığı ders kapsamında, öğrencilerin bu zararlı maddeye ilişkin çok yönlü bilgi edinmesi amaçlanıyor.

“Kontra”başlıklı derste, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de kullanımı 2002’de başlayan Bonzai’nin neden 2010’a kadar tespit edilemediği, her kesimden kullanıcı sayısı yüzde 800 oranında artan maddenin bugün yüzde 70’e varan alan hakimiyetiyle uyuşturucu aleminin nasıl “kralı” haline geldiği ile son 1 yılda bonzai kaynaklı 400 ölüm vakasının yanı sıra; bonzainin birey- devlet ilişkisinde yarattığı kırılma, tedavi aşamasında yapılan hatalar gibi pek çok konu irdeleniyor. Derste ayrıca, bonzai bağımlılarının kan donduran hikayeleri de öğrencilerle buluşuyor.