Borusan Quartet konserinde program değişikliği

Oda müziği alanındaki çalışmalarılarıyla Türkiye’yi uluslararası platformda başarıyla temsil eden Borusan Quartet’in Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası'nda yarın akşam ve 4 Şubat'ta gerçekleştireceği iki konserin programları yer değiştirdi.

23 Aralık 2012 Pazar, 15:55
Abone Ol google-news

Yeni programa göre Borusan Quartet, 24 Aralık Pazartesi akşamı saat 20'de Schubert'in yaşamının son dönemlerinde bestelediği, oda müziği repertuvarının başyapıtlarından “Ölüm ve Genç Kız” ve Brahms'ın 2 No.lu La Minör Dörtlüsü’nü seslendirecek.

Borusan Kültür Sanat tarafından Mahir Çetiz, Özkan Manav ve Hasan Uçarsu’ya sipariş edilen üç yeni yapıtın ilk kez seslendirileceği “Üç Besteci, Üç Prömiyer” konseri ise bestecilerin eserler üzerinde biraz daha çalışmak istemeleri dolayısyla 4 Şubat akşamı gerçekleşecek.
 

"Üç Besteci Üç Prömiyer" 4 Şubat’ta

Esen Kıvrak, Olgu Kızılay, Efdal Altun ve Çağ Erçağ’dan oluşan Borusan Quartet’in 4 Şubat’ta vereceği konserde ise Borusan Kültür Sanat tarafından Türk çağdaş bestecilerimizden Mahir Çetiz, Özkan Manav ve Hasan Uçarsu’ya sipariş verilen üç yeni bestenin dünya prömiyerleri gerçekleştirilecek.

Turgay Erdener tarafından yetiştirilen, bestecilik yarışmalarında yüksek başarı gösteren ve yazdığı eserler Fazıl Say tarafından seslendirilen Mahir Çetiz; yerel anlatım öğeleriyle ilişkisini geniş ses düzlemlerinden kuran, farklı ses ortamlarında yazdığı besteler Türkiye ve yurtdışında yorumlanan, sayısız ödül almış ve müziğin deneysel tarafı üzerinde ustalaşmış Özkan Manav ve bestelerinde rapsodik olarak açımlanan bir zaman ve mekan hissi uyandıran, sayısız ödülün sahibi usta besteci Hasan Uçarsu'nun yazdığı üç yapıtın, 4 Şubat Pazartesi akşamı Borusan Quartet tarafından dünya prömiyeri gerçekleştirilecek.
Bu eşsiz deneyime ek olarak, geçtiğimiz ekim ayında Münih’te Borusan Quartet ile ilk konserini veren klarnet virtüözü Reto Bieri, bu kez İstanbul’da dörtlünün konuğu olacak.

İsviçre'nin müzik dünyasına kattığı önemli isimlerden Reto Bieri enstrümanının oda müziğine mükemmel uyumunu Borusan Quartet’le birlikte kanıtlayacak. Konserde deneysel yapıtları ve elektronik müzik alanındaki öncülüğüyle tanınan İtalyan besteci Luciano Berio’nun solo klarnet için yazdığı “Lied” ve klarneti günümüz orkestrasına kazandıran belki de en önemli isim olan Mozart'ın La Minor Klarnetli Beşli’si seslendirilecek. Seyirciler, program değişikliği nedeniyle,  arzu ederlerse önceden almış oldukları biletleri iade edebilecekler.