Bülent Arınç'ın sözleri AKP'li Çelik'e soruldu: Ne ifade ettiğini ona sorun

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, partinin önemli isimlerinden eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın, "Ben başkaları gibi 400 vekil istemem, oy dilenciliği yapmam" şeklindeki açıklamalarının bir ayrışmaya işaret edip etmediği yönündeki soruyu cevapsız bıraktı.

22 Ekim 2015 Perşembe, 12:50
Abone Ol google-news
<video:392091>

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Ömer Çelik, AKP Genel Merkezi’nde bir basın toplantısı düzenledi. Açıklamaları sonrasında gazetecilerin sorularını cevaplayan Ömer Çelik’e, eski Başbakan Yardımcısı ve AKP'nin önemli isimlerinden Bülent Arınç’ın, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın '400 vekil istemesi' yönündeki açıklamaları hakkında "Ben başkalarının yaptığı gibi size 400 vekil verin, şöyle yapacağız böyle yapacağız, başkanlık olmadı da bunlar başımıza geldi, ben milletten ne kadar oy vereceğini bilemem; herkese oy dilenciliği yapacak bir insan da değilim" şeklindeki sözlerinin bir ayrışmayı işaret edip etmediği soruldu.

Ömer Çelik, şöyle konuştu:

"Türkiye'de bizim en büyük arzularımızdan bir tanesi Türkiye’nin çağdaş bir anayasa, modern bir anayasa yapmasıdır. Yeni Türkiye’nin kimlik belgesi olacak, Yeni Türkiye’yi 2023 hedeflerine taşıyacak en önemli unsurun, ekonomik ve demokratik gelişmeler çok önemli, ama tüm bunlar hukuki altyapı olmazsa ve bu hukuki altyapının anası olan anayasa konusunda biz çağdaş normlara kavuşmazsak bunun gerçekleşmesinin önünde ciddi engeller bulunduğunu düşünüyoruz. Gerekli hızı alabilmemiz için gerekli iradeyi ortaya çıkarabilmemiz için 2023 hedeflerine hızlı ilerleyebilmemiz için muhakkak surette yepyeni bir anayasa yapılması gerekiyor. Buradan AK Parti’de yeni anayasa çalışmaları ile ilgili bir heyetimiz vardı. Bizim bu konuda çok iyi bir donanımımız ve hazırlığımız var. Ama maalesef Meclis’teki uzlaşama komisyonunda muhalefet partilerinin uzlaşmaz tutumu nedeniyle bu mümkün olmadı."

'NE İFADE ETTİĞİNİ ARINÇ'A SORUN'

Ömer Çelik 400 vekil açıklaması konusunda ise, "Bu 400 vekil meselesi de gerek sayın cumhurbaşkanımız tarafından gerek başbakanımız tarafından gerek partimizdeki bazı arkadaşlarımız tarafından Türkiye’yi yeni bir anayasaya kavuşturma Türkiye'nin istikrarını pekiştirme ve Türkiye’de ve Türkiye’yi 7 Haziran sonrasındaki türbülanslardan koruma şeklinde bir temenninin ifadesi olarak söylenmiştir. Dolayısıyla bu Türkiye ile ilgili gerek anayasa konusunda gerek istikrar konusunda iyi dileklerin ifadesi olan bir ifadedir. Bununla ilgili eğer bir polemik yapılması söz konusuysa bunu ifade eden kişilere sorarsınız, ne şekilde bunu ifade ettiklerini." ifadelerini kullandı.