Bülent Tezcan: Eğer ihanet arıyorsanız ülkeye en büyük ihanet budur

CHP Sözcücü Bülent Tezcan CHP MYK toplantısı sonrası yaptığı açıklamada şeker fabrikalarının özelleştirme kapsamına alınmasını eleştirdi. AKP-MHP-BBP ittifakı hakkında da konuşan Tezcan, Selahattin Demirtaş'ın referandum ve cumhurbaşkanlığı seçimleri hakkındaki iddiasını da gündeme getirdi.

21 Şubat 2018 Çarşamba, 15:26
Abone Ol google-news

<video:931103>

CHP Sözcüsü Bülent Tezcan partisinin Merkez Karar Yürütme Kurulu toplantısının ardından basın toplantısı düzenledi.

Gündeme ilişkin konuları yorumlayan Tezcan, AKP-MHP ve BBP arasındaki ‘Cumhur ittifakı’ için “Hani koalisyon dönemi bitecekti. Bu yaptığınız ne? Hani bitecekti koalisyonlar? Bu bir tek adam koalisyonudur, bu koalisyonun başındaki kişinin tek hesabı vardır. Cumhurbaşkanı olmak… Bütün sistemi bunun üzerine kurmuşlardır. Ben yeter ki Cumhurbaşkanı seçileyim diyen bir adam var ve bir koalisyonun sözcüsü var. O koalisyonun sözcüsü de Bahçeli’dir. İktidardan gitme korkusu iktidara yerleşirse bu ülkede demokrasi ciddi tehlike altındadır.” dedi.

"Özelleştirmeler Türkiye'ye ihanettir"

 "EN BÜYÜK İHANET BU"

Şeker fabrikalarının özelleştirme kapsamına alınmasını değerlendiren ve “Türkiye mirasyedi bir hükümetle karşı karşıya.” diyen Tezcan, şunları söyledi: “16 yıllık AK Parti hükümeti, milletin alın teri ne varsa sata sata doymadı. Şimdi de 14 şeker fabrikasını özelleştirme adı altında satıyorlar. Milletin malını satarak ayakta durma alışkanlıklarına devam ediyorlar. 6 milyon insanın işsiz olduğu, 16 milyon insanın yoksul olduğu bir Türkiye’de fabrika kapatan bir hükümet. Eğer ihanet arıyorsanız ülkeye en büyük ihanet bu."

<video:931107>

"ŞİMDİ BEN MERAK EDİYORUM BU İŞE SAYIN BAHÇELİ NE DİYECEK?"

Cezaevinde tutuklu bulunan HPD'nin eski eşgenel başkanı Selahattin Demirtaş'ın, mahkemede söylediği "Referandumda (2010) evet dememiz için Öcalan'dan mektup getirdiler" iddiası için Tezcan, "2010'da Öcalan'ın mektubunu hangi bakan getirdi? Hangi bakan Öcalan'ın talimatını HDP'ye getirdi? Erdoğan, başka muhataplar bunu açıklasın. Devletin bakanını mektup taşıyıcısı, postacı yapmışsınız. Çıkın açıklayın. Demirtaş diyor ki '2015 seçimlerinde İmralı üzerinden seçimlere girmeyin diye talimat geldi bize' diyor. Talimatı getiren sizsiniz. Şimdi ben merak ediyorum bu işe sayın Bahçeli ne diyecek? Cevap bekleme hakkımız olduğunu düşünüyorum" açıklamasında bulundu.

Selahattin Demirtaş: Öcalan'ın el yazısı 'Referandumda Evet oyu verin' talimatını bize bakan getirdi

"SURİYE HÜKÜMETİ İLE DERHAL VE HIZLI BİR ŞEKİLDE TEMASA GEÇİLMELİDİR"

Zeytin Dalı Harekatı'na ilişkin Tezcan, "Süreç siyasi çözüme odaklanmalıdır. Siyasi çözüm Suriye'nin toprak bütünlüğüdür. Bölgede İran, Irak, Suriye ve Türkiye'nin bir araya gelip ortak hareket etmesi gerekmektedir. Suriye hükümeti ile derhal ve hızlı bir şekilde temasa geçilmelidir. Bölgede Suriye rejimi ile temas şarttır" dedi.

 DENİZ YÜCEL’İN TAHLİYESİ

 Alman vatandaşı gazeteci Deniz Yücel’in tahliyesine ilişkin de konuşan Tezcan “Tutuklanması yanlıştır, tahliye şekli rezalettir. Talimatla tutuklanmıştır. Daha savcılar iddianame bile düzenlenmeden casus diye cumhurbaşkanlığı makamını işgal edenler tarafından suçlanmıştır. Anayasa Mahkemesini kararını uygulamayan bir yargı var. Türkiye nereye gidiyor.?” diye konuştu.

Almanlar Deniz Yücel'in tahliyesinden iki gün önce özel uçak tutmuş

 Tezcan sözlerini şöyle sürdürdü “Şimdi Enis Berberoğlu olayı. Erdoğan’ın aldatılmasına, aldatıldık demesine alıştık. Aldatılan bir adama devleti emanet etmişler. Hakimlere ve savcıları uyarıyorum, bağımsız hakim ve savcıları tenzih ediyorum. Dikkat edin ha kabak yarın sizin başınıza patlamasın. Afrin’de süreç siyasi çözüme odaklanmalıdır. Siyasi çözüm Suriye’nin toprak bütünlüğüdür. Bölgede İran, Irak, Suriye ve Türkiye’nin bir araya gelip ortak hareket etmesi gerekmektedir. Suriye hükümeti ile derhel ve hızlı bir şekilde temasa geçilmelidir. Bölgede Suriye ile temas şarttır.”

Hükümetten çarpıcı açıklamalar: Kimyasal hadım gündeme gelecek

<video:931112>

 KİMYASAL HADIM CEZASI

 Hadım cezası tartışmasıyla yeniden gündeme gelen çocuklara yönelik cinsel istismar suçları konusunda ise Tezcan “Türkiye’de çocuk istismarına karşı etkili bütün yasal düzenlemelerin yapılmasına evet diyoruz ancak bu yetmez. İstismarı yaratan kültürü yok etmek gerekir. 10 yılda çocuk istismarı sayısı yüzde 700 artmış. Su bataklık nedere türedi? Kaçak yurtlar, kaçak eğitim kurumları, sibyan mektepleri… Bütün bunlar AK parti döneminde türedi. Yurtlarda ortaya çıkan istismarın sayısını hesap etmek mümkün değil.” diye konuştu.