"Bütçe açığı artmaya devam edecek"

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ekonomik daralma nedeniyle bütçe harcamalarındaki artışın, 2009 yılının ilk sekiz ayında bütçe açığının artmasına neden olduğunu belirterek "Bu çerçevede, 2009 yılı merkezi yönetim bütçe açığının yılsonunda 62,8 milyar TL'ye ulaşması, maliye tanımlı faiz dışı dengenin ise 7,3 milyar TL açık vermesi beklenmektedir" dedi.

16 Eylül 2009 Çarşamba, 18:49
Abone Ol google-news

'2009 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Gerçekleşmeleri ve Beklentiler Raporu' açıklandı. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, raporun sunuş yazısında, ekonomik daralma nedeniyle vergi gelirleri ve sosyal güvenlik prim gelirlerindeki azalmanın ve krize karşı alınan önlemler kapsamında bütçe harcamalarının artışının, 2009 yılının ilk sekiz ayında bütçe açığının artmasına neden olduğunu söyledi.

Bütçe gelirlerinin ekonomik daralma ile aynı yönde hareket etmesine karşılık, bütçe giderlerinin önemli bir kısmının ekonomik daralmaya karşı esnek olmamasının da bütçe açığını artmasına neden olduğunu sözlerine ekleyen Şimşek, "Bu çerçevede, 2009 yılı merkezi yönetim bütçe açığının yılsonunda 62,8 milyar TL'ye ulaşması, maliye tanımlı faiz dışı dengenin ise 7,3 milyar TL açık vermesi beklenmektedir" dedi.

Şimşek sunuş yazısında şu ifadelere yer verdi:
"Küresel ekonomide yaşanan dalgalanma ve belirsizlikler kredi hacminin daralmasına, tüketim ve yatırımların azalmasına dolayısıyla büyüme oranlarının düşmesine neden olmaktadır. Küresel ekonomide meydana gelen bu gelişmeler, diğer ülkelerde olduğu gibi ülkemizin ekonomik ve mali sistemini de etkilemektedir. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de küresel krizin etkilerini en aza indirmek ve ekonomik aktiviteyi artırmak için vergi indirimlerine ve geçici nitelikli harcama artışına neden olan mali önlemler alınmıştır. Bu çerçevede, orta ve uzun vadede vergi gelirlerimizin aşınmasına ya da giderlerimizin kalıcı olarak artmasına neden olmadan ekonomimizi canlandırmayı, üretimi ve istihdamı artırmayı hedefliyoruz. Mali saydamlık ve hesap verebilirlik bağlamında hazırlanan 2009 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Gerçekleşmeleri ve Beklentiler Raporunun ilgililerin ve kamuoyunun bilgilenmesine katkı sağlayacağını ümit ediyorum."