Büyükanıt'tan TSK'ye "Balyoz" desteği

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin tartışma yaratan "Balyoz davasında 163 askerin tutukluluk halini anlayamıyoruz" açıklaması, eski Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'a da soruldu. Büyükanıt, açıklamadaki üslubu yanlış bulmadığını söyledi; "Demek ki bir hassasiyet duydular ki söylediler" dedi. Büyükanıt'a göre, 163 askerin tutukluluğu, TSK'nın işleyişini olumsuz etkiliyor.

14 Nisan 2011 Perşembe, 12:43
Abone Ol google-news

Eski Genelkurmay Başkanı Büyükanıt, Beykent Üniversitesi'nde katıldığı toplantı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Büyükanıt, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin "Balyoz" açıklamaıyla ilgili olarak, emekli bir asker olduğunu ve Genelkurmay adına herhangi bir şey söylemeye hakkı olmadığını belirtti.

Büyükanıt, "O takdir Genelkurmay'ındır. Ben de izliyorum. Demek ki bir hassasiyet duydular ki söylediler. Çünkü birçok hizmette olan asker tutuklu. Bu tabii onların özlük haklarına da engel oluyor, terfilerine engel oluyor, TSK'nın işleyişine sayısal olarak tabii ki olumsuz etki yapıyor. Herhalde bu hassasiyete girecek. Bunu hukukun dışına çıkan bir üslup olarak görmüyorum. Onu da vurgulamışlar zaten. Öyle bir ihtiyaçtan kaynaklandığını bir emekli asker olarak sizler gibi ben de basından okudum. Değerlendiriyorum" dedi.

Başbakan Erdoğan'ın, Balyoz davasına ilişkin TSK'nın sitesinden yapılan açıklamaya ilişkin açıklaması da sorulan Büyükanıt, "O da Başbakan'ın takdiri. Başbakan öyle değerlendirmiş. Ona yapacağım bir yorum yok" diye konuştu.

Yaşar Büyükanıt, "Balyoz davasına nasıl bakıyorsunuz?" sorusu üzerine ise, "İnşallah en kısa zamanda sonuçlanır, taşlar yerli yerine oturur. Benim yapacağım tek yorum bu" diye konuştu.

Büyükanıt, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner ve kuvvet komutanlarının Hasdal ziyaretiyle ilgili olarak da, "Düşünün emrinizde çalışan birisi Hasdal'da. Oraya gidip, onları ziyaret etmesi kadar normal hiçbir şey yok. Gayet yerinde bana göre" ifadesini kullandı.