Çadırkent yangınında yaralanan çocuklardan biri öldü

Ceylanpınar'da, Suriyeli sığınmacıların barındığı çadırda çıkan yangında yaralanan 6 çocuktan 1'inin hayatını kaybettiği bildirildi.

24 Aralık 2012 Pazartesi, 15:25
Abone Ol google-news

Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yöneticisi Abdülkadir Yetişgin, yaptığı açıklamada, dün akşam Telhamut Çadır Kenti'nde çıkan yangında yaralananlardan 5'inin ilk müdahalenin ardından hastanelerine getirildiğini belirtti.

Sağlık personelinin çocuklara en iyi müdahaleyi yapabilmek için seferber olduğunu anlatan Yetişgin, ''Bu çocuklardan birini maalesef kaybettik. İkisi şu an hastanemizde yoğun bakımda. Biri Balıklıgöl Devlet Hastanesi'nde, biri de Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nin yoğun bakımında. Tüm çocukların, yüzde 80'in üzerinde yanıkları var ve ciddi anlamda hayati tehlikeleri mevcut. Bu anlamda herkesten dua talep ediyoruz. Biz gereğini yerine getiriyoruz ama hayati tehlikeleri çok ciddi olarak mevcut'' dedi.

'Çocuklarım için dua ediyorum'

Çocuklarının tedavi gördüğü hastanede bekleyen ve gözyaşı döken Suriyeli anne Emine Şon da yangınla ilgili yaşadıklarını anlattı. Çadırı ısıtmak için elektrikli sobayı çalıştırdığını, bu sırada çıkan yangının çadırı kapladığını ve çocuklarının gözleri önünde yandığını belirten Şon, ''Yangında çocuklarımın eli, yüzü yandı. Gözleri görmüyor. 2 yaşındaki oğlum Mahmud Abdullah'ı kaybettim. Diğer çocuklarımın vücudunun her yerinde yanıklar oluştu. Bir evladımı kaybettim çok üzgünüm, diğerlerinin iyileşmesi için dua ediyorum'' diye konuştu. Çocukların amcası Abdullah Şon da olaydan duyduğu üzüntüyü dile getirip, yeğenlerinin iyileşmesi için dua ettiğini kaydetti.

 

Koordinatör Vali Dalmaz

Koordinatör Vali Veysel Dalmaz, yaptığı açıklamada, kış şartlarına hazırlanmak konusunda gösterilen titizliğin, şimdiye kadar olumsuzluk yaşanmaması noktasında etkili olduğunu söyledi. Ancak yine de bu kadar dikkate ve yoğun gayretlere rağmen istenmeyen münferit hadiseler yaşandığına işaret eden Dalmaz, şöyle devam etti: ''Bütün tedbirler alınmasına, talimatlar harfiyen uygulanmasına ve insanlar bu konuda sürekli eğitilmesine rağmen ihmaller bazen istenmeyen hadiselerin yaşanmasına neden olabiliyor. Ceylanpınar'da da böyle bir durum yaşandı. Dün akşam bir çadırda çıkan yangın sonucu maalesef bir yavrumuz hayatını kaybetti. Hastaneye intikal eden yaralılar var. 2'sinin durumu ağır, diğerleri ise normale dönüyor. İnşallah başka can kaybımız olmaz. Yangın kaçak olarak hattan alınan elektrik ve kullanılması yasak olan ısıtıcıdan çıkmış. Ayrıca çadırda küçük çocukların kesinlikle yalnız bırakılmaması gerekiyor. Bu konu tembihlenmesine rağmen ne yazık ki anneleri komşularına gittiği zaman istenmeyen bu hadise meydana geldi. Kendi çocuğumu kaybetmiş kadar üzüntü içeresindeyim. Umarım bu hadise bize ders olur.''

Ceylanpınar'da dün gece Suriyelilerin barındığı çadırda çıkan yangında 5'i ağır, 6 çocuk yaralanmıştı.