Çağdaş Türk sanatı örnekleri Londra'da

İngiltere'nin başkenti Londra'daki modern sanat müzelerinden "Saatchi Gallery"de, çağdaş Türk sanatının önemli örnekleri sergileniyor.

24 Nisan 2011 Pazar, 09:28
Abone Ol google-news

Ünlü reklam ajansı Saatchi&Saatchi'nin sahibi, Irak doğumlu İngiliz Charles Saatchi'ye ait müzenin ikinci katına bugünlerde çıktığınızda tanıdık bir ses kulağa geliyor. Bir yandan, "Üzgünüm Leyla" adlı şarkıyı seslendiren Sertab Erener'i sinevizyonda izleyebiliyor ve dinleyebiliyorsunuz, diğer yandan da çağdaş Türk sanatçılarının eserlerini görebiliyorsunuz.

İngiltere'nin önde gelen moda tasarımcılarından ve çağdaş sanatın önemli temsilcilerinden Kıbrıs doğumlu Hüseyin Çağlayan'ın, Sertab Erener'e yer verdiği "Üzgünüm Leyla" isimli enstalasyon çalışmasının yanı sıra sergide çok sayıda Türk sanatçının eserleri yer alıyor.

"Tehlikeli Akılların İtirafları: Türkiye'den Çağdaş Sanat" isimli sergide Kutluğ Ataman, Ramazan Bayrakoğlu, Taner Ceylan, Hüseyin Çağlayan, Leyla Gediz, Yeşim Akdeniz Graf, Sıtkı Kösemen, Şükran Moral, Ardan Özmenoğlu, Yaşam Şaşmazer, Erinç Seymen, Erkut Terliksiz, Canan Tolon, Nazif Topçuoğlu, Deniz Üster, Ebru Uygun ve Ekrem Yalçındağ gibi sanatçıların resim, fotoğraf, grafik, heykel ve enstalasyon çalışmaları bulunuyor.

16 Nisan'da açılan ve 30 Nisan'a kadar gezilebilecek sergideki eserler aynı zamanda, 3 bin sterlin (yaklaşık 7,5 bin TL) ile 60 bin sterlin (yaklaşık 150 bin TL) arasında değişen fiyatlara satılıyor.

İlginin yoğun olduğu sergide çoğu eserin satıldığı belirtilirken, özellikle Yaşam Şaşmazer'in heykelleri dikkati çekiyor.

İngiliz basını da sergiyle ilgili haberlere geniş yer veriyor.

Daily Telegraph gazetesi "Bugünlerde Türkiye'yi konuşuyoruz" başlıklı haberinde, sergi açılmadan önce eserlerin yarısından fazlasının satıldığını ve sergiye ilginin yoğun olduğunu yazdı.