Cameron’a zehir zemberek mektup

Dünya yazarları, Davutoğlu’na iletmesi için Cameron’a ifade özgürlüğü mektubu yazdı.

15 Ocak 2016 Cuma, 20:03
Abone Ol google-news

Büyük Britanya’nın öne çıkan 20’nin üzerinde yazarı ve İngiliz PEN ile Galler PEN Cymru ve İskoç PEN üyeleri, Türkiye’de son dönemde yaşanan ifade özgürlüğü sorunlarından duydukları endişeyi dile getiren bir metinle, seslerini duyurdu. İngiliz Başbakanı David Cameron’a hitaben kaleme alınan ortak mektup, ülkeyi gelecek hafta ziyaret etmesi beklenen Başbakan Ahmet Davutoğlu’na da bir uyarı olma mahiyetini taşıyor. Mektupta Türkiye’den Elif Şafak’ın yanı sıra, David Hare, Ian Rankin, Tom Stoppard ve İngiliz PEN Başkanı Maureen Freely ile Ali Smith gibi imzalar bulunuyor. Mektup, şu ifadeleri içeriyor: “Türkiye’de ifade özgürlüğü hususunda beklenmedik biçimde yaşanan kayıptan duyduğumuz derin endişeyi dile getirmek adına size bu satırları yazıyoruz. Sizden, Başbakan Ahmet Davutoğlu’na gelecek hafta Londra’ya yapacağı ziyaret vesilesiyle bu konuyu gündeme acil olarak taşımanızı talep ediyoruz. “

Mektupta Hürriyet gazetesine saldırı, Vice News üyesi üç yabancı gazetecinin gözaltına alınması ve Cumhurbaşkanı’na hakaret gözaltıları da hatırlatıldı.

Mektupta “Can Dündar ve Erdem Gül’ün tutukluluğundan ciddi kaygı duymaktayız” denildi. Mektubun imzacılarndan bazıları şöyle: Monica Ali, Alan Bissett, William Boyd, Chris Brookmyre, Gillian Clarke, Drew Campbell, Fflur Dafydd, Stevie Davies, Menna Elfyn, Moris Farhi, Maureen Freely, Richard Gwyn, Mark Haddon, David Hare, Eva Hoffman.