Çanakkale depreminin ardından uzmanlardan kritik uyarı

Çanakkale'de meydana gelen 5.4 şiddetindeki depremin ardından açıklamada bulunan Yıldız Teknik Üniversitesi Doğa Bilimleri Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy, olası artçı depremlere karşı vatandaşların bir süre dışarıda kalmalarını da tavsiye etti.

20 Şubat 2019 Çarşamba, 22:41
Abone Ol google-news

Çanakkale Ayvacık açıklarında 5.0 büyüklüğünde meydana gelen depremin ardından deprem uzmanı Yıldız Teknik Üniversitesi Doğa Bilimleri Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy, katıldığı canlı yayından çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Olası artçı depremlere karşı vatandaşların bir süre dışarıda kalmalarını da tavsiye eden Ersoy, "Müstakil bir deprem olmasını umuyoruz. Paniklemesinler dikkatli olmalarında fayda var." dedi. 

Prof. Dr. Şükrü Ersoy A Haber'de yaptığı açıklamada şunları söyledi: 

NEDEN HER YERDE HİSSEDİLDİ?

Büyük ihtimal sığ bir depremdir. Çevreye olduğu gibi yayılamıyor. Henüz bilgilere sahip değişim ama böyle olduğunu düşünüyorum.

ARTÇI GETİRECEK Mİ

Şöyle Öner’imde bulunmak istiyorum. Bu depremlerde balkondan atlıyor vatandaşlar.. ben hep şunu tavsiye ediyorum. Hep derim ki hava yağışlı değilken biraz yarım saat bir saat dışarda olmak gerekir. Deprem olursa bundan kaçınmış olurlar..

<haber-dikey:1258154>

ERCANLAR: DENİZE DOĞRU BİR YÜRÜME VAR

Aynı programda konuşan Prof. Dr. Ahmet Ercan ise depremle ilgili şu ifadeleri kullandı: "Burada 1-2 yıl önce büyük bir depremimiz olmuştu. Denize doğru bir yürüme var. Orada tuzla jeotermal yerde de kendini gösteriyor.

Bu Edremit kırığı Bababurnu'ndan doğru Bozcaada'nın altından uzanıyor. Daha bir saat önce bir basın mensubu aramıştı. Ne olacak demişti bu depremler. Bende birkaç güne kadar deprem bekleniyor demiştim.

"4 İLE 5 ARASINDA BÜYÜK FARK VAR"

Yaklaşık 1 aydır açıklama yapıyorum. 2019 yılı bir deprem yılı olacak Türkiye için, Anadolu yarımadası için. 2019 ve 2025'i yoğun depremle geçirecekmişiz gibi görünüyor. Hemen hemen her yerden depremler vuruyor. Özellikle Çanakkale'de yoğunlaşma var.

Biraz önce Ayvacıkta olan deprem hem Batı Anadolu kırıklarından etkilenen hem de Marmara'dan etkilenen deprem. Bu etkinin arkasından daha büyük deprem gelir ya da gelmez bilemiyoruz. İstanbul içinde olmak üzere 1200 kilometre çaplı alanda sarsıntı hissedildi. 4 ile 5 arasında büyük fark var. En az 30 tane deprem olması gerekir. Vatandaşlarımızın korkması normal ama paniklemesin engellememiz gerekiyor.

"BU DEPREM ÖNCÜLERDEN BİR TANESİ"

Yaklaşık 1 saat önce olan deprem Kuzey Anadolu kırığının en güney kolunda oldu. Bu boyutta kırıkta daha büyük bir deprem de beklenebilirdi. Özellikle Yenice'nin olduğu bölgede 6.5-7 büyüklüğünde deprem olursa bizim için şaşırtıcı olmaz. 2019 yılının bir deprem yılı olacağını ve bunun 2025'e kadar süreceğini söylemiştim. Bu deprem öncülerinden bir tanesi. Bunun arkasından gelecek, bütün Türkiye için söylüyorum, 6, 6.5 ve 7'lik yıkıcı bir depremi görmesi muhtemeldir."