Çanakkale ve Balıkesir yağmura teslim

Çanakkale'de aralıklarla etkili olan sağanak, hayatı olumsuz etkiledi. Balıkesir'in Edremit, Burhaniye ve Gömeç ilçelerinde etkili olan kuvvetli yağış nedeniyle birçok ev ve iş yerini su bastı, çok sayıda hayvan telef oldu.

02 Kasım 2012 Cuma, 14:13
Abone Ol google-news

Sağanak nedeniyle kentin bazı ara sokak ve caddelerinde baskınlar oluştu. Çanakkale Belediyesi'ne bağlı temizlik ekipleri, tıkanan rögarları açmak için çalışma başlattı.
Öte yandan Atatürk Caddesi'nde bulunan İl Özel İdaresi ek binasının bahçesini su bastı. Görevliler suyun tahliyesini sağlamak için büyük çaba sarf etti. Hamidiye Sokak ile Türkgücü Caddesi'nde ise kanalizasyon taşkınları yaşandı. Yoğun su bulunan bölgeler bir süre trafiğe kapatıldı.

Çanakkale-İzmir karayolunun bağlantı yollarındaki bazı bölümlerde yol çökmeleri meydana gelirken, oluşan su birikintileri nedeniyle sürücüler ve yayalar zor anlar yaşadı.
Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri, kente son 6 saatte metrekareye 25 kilogram yağış düştüğünü kaydetti.

 

Bursa ve Balıkesir'e yağış uyarısı

Bursa ve Balıkesir'in kuzey kesimleri için gece 20.00'ye kadar kuvvetli yağış uyarısı yapıldı.
Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün açıklamasında, "İstanbul ve Balıkesir radarından alınan son veriler ve yapılan meteorolojik analizlere göre halen Bursa ve Balıkesir'in kuzey çevrelerinde gökgürültülü sağanak yağışa neden olan bulut kütlesinin Bursa'nın kuzey kesimleri, Mudanya, Gemlik, Yenişehir, Orhangazi ve İznik ve Yalova ile Kocaeli il genelinde 16.30-20.00 TSİ saatleri arasında yerel kuvvetli gök gürültülü sağanak yağışa neden olması bekleniyor. Yağış anında kuvvetli rüzgar ve yıldırım ile birlikte görülebileceği uyarısı da yapıldı" denildi. 

 

Edremit Körfezi'nde kuvvetli yağış

Balıkesir'in Edremit, Burhaniye ve Gömeç ilçelerinde etkili olan kuvvetli yağış nedeniyle birçok ev ve iş yerini su bastı, çok sayıda hayvan telef oldu. Edremit Körfezi'nde akşam saatlerinde yaklaşık bir saat etkili olan kuvvetli yağış, su baskınlarına ve sele yol açtı.

Burhaniye'de Hocazade Deresi'nin taşması sonucu, İskele ve Adıyar mahallelerinde çok sayıda evi su bastı, bazı iş yerleri zarar gördü. Gömeç ve Edremit'te de bazı ev ve iş yerlerinde su baskınları yaşanırken, yağış nedeniyle oluşan sel yüzünden Çanakkale-İzmir karayolu, kısmen kapatıldı.

İş makinelerinin yol kenarlarında su yolları açması ve yağışın etkisini kaybetmesinden sonra karayolunda ulaşım normale döndü. Kuvvetli yağış nedeniyle, Gömeç'te bir üreticinin 70 küçükbaş hayvanı sele kapıldı. Bölgede çok sayıda büyük ve küçükbaş hayvan telef oldu.

Üreticiler, kurtarabildikleri hayvanlarını hastalıktan korumak için kuru samanlarla örttü. Gömeç Kaymakam Vekili Nihat Nalbant, ilçede incelemeler yaptı.