Çanakkale'de "ihracatlık kiraz" hasadı başladı

Türkiye'nin önemli kiraz üretim merkezlerinden Lapseki ilçesinde, "Ziraat 900" olarak bilinen ve genellikle ihraç edilen ürünün hasadı başladı.

09 Haziran 2013 Pazar, 09:50
Abone Ol google-news

Lapseki Ziraat Odası Başkanı Sadık Özdem yaptığı açıklamada, ilçede kiraz üreticilerinin, özellikle mart ve nisan aylarındaki kuvvetli yağışların meyve ağaçlarına zarar vermesi nedeniyle zor durumda olduğunu söyledi.

Birçok fidanın kuruduğu bilgisini veren Özdem, "Ağaçların çiçek açıp döllenme sırasında etkili olan yağışlar, meyve rekoltesini olumsuz etkiledi. Üreticilerimiz hasada başladı ancak fiyatlardan pek memnun değil. İnşallah ilerleyen günlerde fiyatlar üreticimizin istediği düzeye yükselir" dedi.

İlçede 35 yıldır meyve üreticiliği yapan Mehmet Gündoğdu da geçen yıllara oranla bu sene kiraz rekoltesinde düşüş yaşadıklarını anlattı.

Bahçelerinde bu yıl yüzde 50 daha az kiraz bulunduğunu dile getiren Gündoğdu, "İlçeden ihracat için kiraz alan birkaç firma var. Kilogramı 3,5 ile 5 lira arasında değişen fiyatlar veriyorlar. Oysa İstanbul piyasasında aynı kiraz 7-8 liradan alıcı buluyor" diye konuştu.
Üretici Mustafa Arabacı ise ürünün az, fiyatların düşük olduğunu ifade etti.