Canlı türlerinin sadece dörtte biri biliniyor

Biyologlara göre, dünya canlı türleri sayısının ne olduğunun hala yanıtı yok. Özellikle insan faaliyetleri, türlerin soylarının tükenmesine büyük etki yapıyor.

24 Ağustos 2011 Çarşamba, 13:13
Abone Ol google-news

Dinozorların yok olduğu Tebeşir (Kretase) Dönemi'nin sonu olan 65 milyon yıl öncesinden beri dünyada en kötü iklim değişimi meydana gelirken, bundan büyük zarar gören bitki ve hayvan türlerinin de aslında ne kadar az tanındığı kaydediliyor.

Hawaii Üniversitesi ile Kanada-Halifax'daki Dalhousie Universitesi ve Massachusets-Harvard Üniversitesi'nin araştırmasına göre, bitki örtüsü ve direyde (fauna) toplam tür sayısının 8,8 milyonu biliniyor. Bu muazzam sayının ancak dörtte birindeki türler tasnif edilerek bilimsel ad verilmiş bulunuyor.

Dalhouise'dan biyoloji uzmanı Prof. Dr. Boris Worm ile Harvard'ın kıdemli biyoloji uzmanı Edward O. Wilson'a göre, sadece mantar alanında 611 bin tür olduğu düşünüldüğünde, 8,8 milyon bitki-hayvan türü az kalıyor.

Hawaii'den biyoloji ve matematik uzmanı Camilo Mora'nın "Kamu Kütüphane Bilimi (PLoS)" kanalında yayınladığına göre, 6,5 milyon kıtalarda yaşayan tür bulunurken; 2,2 milyon tür de okyanus, denizler, akarsular ve göllerde yaşıyor olmalı.

250 yıldır süren canlı türleri tasnifi üzerinde en azından daha 500 yıl çalışılabileceği belirtiliyor.

Encyclopedia of Life (Yaşam Ansiklopedisi) Müdürü Erick Mata'ya göre, "gelecek 400 veya 500 yılı türlerin saptanması ve tasnifi için harcayacağız." Tahminlerin çok kaba olduğunu belirten Mata, "Dünyada 8,8 milyon canlı türünü doğru kabul edersek bu son derece kaba olacak" diyor.

Biyologlar, "Dünya canlı türleri sayısının ne olduğu en çarpıcı hususlardan biri. Bunun yanıtı halen yok" diyor.

Oxford Üniversitesi Zooloji Bölümü uzmanı Robert May, "Dünyada tarla açma, bina yapımı, ormanların yok edilmesi, doğanın (sanayi ürünlerinden) kirliliği, iklim değişikliği ve diğer etmenler türlerin soylarının tükenmesine büyük etki yapıyor" dedi.

Robert May, "İnsanın bencilliği, kendine hayranlığı, doğaya aldırmayan narsist karakteri türlerin yok oluşunu belirliyor. Bir taraftan da yaşayan ve yok olan canlı türlerinin tam sayısını bilmiyoruz" diye konuştu.

Reuters'a göre, canlı türleri tahmini son 20-30 yılda 3 milyon ila 100 milyon gibi çok kaba sınırlar içinde gezindi.