"Çaresizlik sendromu yaşıyor"

MHP Genel Başkan Yardımcısı Tunca Toskay, ''Başbakan, (Kürt açılımı konusunda) millet ile talimat aldığı odaklar arasında sıkıştı. Çaresizlik sendromu yaşıyor'' dedi.

19 Aralık 2009 Cumartesi, 12:57
Abone Ol google-news

MHP Genel Başkan Yardımcısı Tunca Toskay, partisinin Antalya İl Başkanlığında düzenlediği basın toplantısında, ''Kürt Açılımı'', Türkiye'nin 2010 bütçesi ve ekonomik sorunlarla ilgili görüşlerini aktardı.

''Kürt Açılımı''nın geldiği noktanın tüm millet tarafından görüldüğünü ve halkın bu açılıma büyük ölçüde direndiğini savunan Toskay, ''Bu bir devlet projesi değil. 'Hazmettireceklerini' söylüyorlar. Bu yöntemde, psikolojik savaş uygulayarak milleti bıkkınlık noktasına getirecekler'' diye konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın proje konusunda ''sıkıştığını'' iddia eden Toskay, şunları söyledi:

''Başbakan, millet ile talimat aldığı odaklar arasında sıkıştı. Çaresizlik sendromu yaşıyor. Bunu TBMM'deki bütçe görüşmelerinde gördük. Başbakan kızıyor, yardımcısı bir yerlere gidip ağlıyor. Bu iş çadır tiyatrosu mu, anlayamadık. Türkiye'de müthiş bir gerginlik var. Millet, kaygı, endişe ve tedirginlik içinde. AKP iktidarı başından bu yana ayrıştırma siyaseti yürütüyor. Etnik ve mezhep ayrımını körüklüyor. Türkiye'deki bu gerginliği başta iktidar olmak üzere herkesin düşürmesi lazım.''

Başbakan Erdoğan'ın, partilerine yönelik, 'kan siyaseti' yürüttükleri suçlamasında bulunduğunu da savunan Toskay, ''Sayın Başbakan dönüp AKP'ye baksın. AKP, bütün kutsallarımızı istismar etmiştir. Başbakan, aynada kendine bakarsa istismarcının kim olduğunu görecektir'' diye konuştu.
 

''Hesap soracağız''

AKP iktidarının 2010 bütçe hedeflerine değinen Toskay, 2008 yılında, 2009 bütçesi için yaptıkları uyarıları, gelecek yılın bütçesi için de yinelediklerini belirterek, uyarılarını dikkate almayan Hükümetin bu yıla ilişkin bütün öngörülerinin farklı rakamlarla ortaya çıktığını söyledi.

Hükümetin 2009 için ortaya koyduğu yüzde 4 büyüme hedefinin, eksi 6-6,5 seviyesine geldiğini, 10.4 milyar dolarlık iç ve dış borç hedefinin de 62.8 milyar dolara ulaştığını belirten Toskay, işsizliğin de 'göstermelik yüzde 14'lük rakamın' aksine, yüzde 20'lere çıktığını ifade etti.

Türkiye'nin 2002 yılında 224.8 milyar dolar olan iç ve dış borcunun, 462 milyar dolara ulaştığını savunan Toskay, şunları söyledi:

''Yani arada yaklaşık 300 milyar dolarlık bir borç artışı var Türkiye'de. 2002 ve 2009 arasında iç ve dış borç 300 milyar dolar artmış. Ekonomiye giren borç, özelleştirmelerden gelen yaklaşık 55 milyar dolarla birlikte 300 milyar dolar. Açık açık söylüyoruz, MHP iktidarında, AKP'nin iktidarda olduğu 7 yıllık dönemde oluşan 300 milyar doların nereye gittiğinin hesabını soracağız. Hesapları didik didik edeceğiz. Yüce Divan'a otobüs kaldırmamız gerekecek.''

Toskay, bir gazetecinin kapatılan DTP'nin milletvekillerinin Barış ve Demokrasi Partisi çatısında altında toplanması konusundaki soruya ise, ''Ne istiyorlarsa yapsınlar. Bizi ilgilendirmiyor. Bizim dışımızda cereyan eden bir olay'' dedi.