Cari açıkta kırmızı alarm

Cari açık mayısta 3.99 milyar dolarla tahminlerin üzerinde çıktı. Açığın 1.8 milyar dolarının kaynağı belirsiz parayla finanse edilmesi ve rezervlerdeki erime Türkiye’nin kırılganlığının arttığını gösterdi.

10 Temmuz 2015 Cuma, 23:19
Abone Ol google-news

Cari işlemler açığı mayıs ayında 3.99 milyar dolar ile beklentileri aştı. Ekonomistlerin beklentisi açığın 3.53 milyar dolar olacağı yönündeydi. Cari açık, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9.4 arttı. Merkez Bankası’nın (TCMB) açıkladığı verilere göre, 17.3 milyar dolarlık ithalata karşılık, 11.9 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirilirken, ticaret açığı 5.4 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Açığın finansmanında yine net hata noksan önemli oynadı. Açığın neredeyse yarısı kaynağı belirsiz döviz girişi ile finanse edildi. Yıllık cari açık mayısta 44.3 milyar dolardan 44.7 milyar dolara yükseldi.

TCMB açıklamasında, “Ödemeler dengesi tablosundaki dış ticaret açığının bir önceki yılın aynı ayına göre 127 milyon dolar azalarak 5.37 milyar dolara gerilemesine rağmen, hizmetler dengesinden kaynaklanan net gelirlerin 272 milyon dolar azalarak 2.14 milyar dolar ve birincil gelir açığının 147 milyon dolar artarak 814 milyon dolar olarak gerçekleşmesi cari işlemler açığının artmasında etkili oldu” denildi.

Turizm düştü

Burgan Yatırım Başekonomisti Haluk Bürümcekçi, hizmetler dengesi ve birincil gelir dengesi kalemlerinin geçen yıla göre daha kötü olduğunu söyleyerek, “Hizmetler dengesi içinde bavul ticareti Rusya’daki kriz nedeniyle daraldı. Yine muhtemelen Rusya nedeniyle turizm gelirlerinde geçen yıla göre azalma var. Doğrudan yatırım giderleri geçen yılın üzerinde. Dolayısıyla tahminlerden sapma var” dedi.

Kaynağı belirsiz 8.8 milyar dolar geldi

Net hata noksan kaleminde mayısta 1.8 milyar dolarlık giriş oldu. Seçim öncesi ocak-mayıs döneminde ise net hata noksan 8.8 milyar dolar oldu. Cari açığın yüzde 47’si kaynağı belli olmayan para ile finanse edildi. Ocak-Mayıs 2014 döneminde net hata noksanın cari açık finansmanının yüzde 37’sini oluşturuyordu. Nisanda 1.9 milyar dolar giriş olan rezerv varlıklarda da mayısta 2 milyar dolar çıkış olması finansmanın niteliğini bozan bir başka ayrıntı olarak göze çarpıyor.