Çavuşoğlu: "Kara operasyonuna girebiliriz"

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, IŞİD ile mücadele kapsamında Suudi Arabistan uçaklarının İncirlik’e konuşlanacağını söyledi. Çavuşoğlu, Münih’te liderlere “Kapsamlı strateji olursa kara operasyonuna girebiliriz” dediğini de aktardı.

13 Şubat 2016 Cumartesi, 09:34
Abone Ol google-news

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Suudi Arabistan’ın IŞİD’le mücadele için İncirlik’e uçak göndereceğini açıkladı. Suriye'de kara operasyonu da olması gerektiğini söyleyen Çavuşoğlu, Suudilerin de 'gerektiği zaman asker gönderebileceklerini' aktardı. Sözcü gazetesi ise açıklamanın ardından Suudilere ait 20 jetin bu sabah İncirlik'e indiğini yazdı.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Uluslararası Suriye Destek Grubu toplantısı ve Güvenlik Konferansı'na katıldığı Almanya'nın Münih kentinde Yenişafak gazetesinin sorularını cevapladı. Suriye ve IŞİD'le mücadele konusunda Türkiye ve Suudi Arabistan'ın başından beri kara operasyonundan yana olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, “Tüm koalisyon toplantılarında biz 'IŞİD'le mücadele edeceksek böyle kapsamlı bir strateji, sonuç odaklı strateji olması lazım' diyoruz" dedi.

'KEŞİF ÇALIŞMASI YAPTILAR, UÇAK SAYISI BELLİ DEĞİL'

“Kara operasyonu da olması lazım" diyen Çavuşoğlu şöyle devam etti: “Böyle bir strateji olursa 'Türkiye ve Suudi Arabistan biz hepimiz kara operasyonuna girebiliriz' dedik. Millet diyor ya 'IŞİD ile mücadelede Türkiye isteksiz' diye. Ama en somut önerileri de Türkiye yapıyor. Suudi Arabistan şimdi Türkiye'ye uçak da gönderiyor, İncirlik'e. Geldiler, keşif çalışması da yaptılar üslerde. Şu an kaç uçak gelecek, sayısı belli değil. Bu Suudi Arabistan'ın Suriye'deki terörle mücadele konusundaki kararlılığının bir göstergesi."

Buradaki terör örgütlerinin arkasına sığınmak yerine 65 ülkenin havadan karadan IŞİD terör örgütünü temizlemesi gerektiğine vurgu yapan Çavuşoğlu, “Böyle olursa Rusya'nın 'IŞİD mi Esad mı' gibi 'Daha iyi şeytanı seçin' deme durumuna da gelinmez" diye konuştu.

 'SUUDİLERİN TÜRKİYE'DEN SURİYE'YE GİRMESİ PLANLANMIŞ BİR ŞEY DEĞİL TEMENNİ'

Çavuşoğlu, “Suudi Arabistan askerleri Türkiye sınırından Suriye'ye girer mi?" sorusuna ise “Bu bir temenni, planlanmış bir şey değil. Suudi Arabistan uçak gönderiyor, 'gerektiği zaman kara operasyonu için asker de gönderebilirim' diyor" cevabını verdi.

'UÇAKLAR İNDİ, ÖNCE KEŞİF YAPACAKLAR' İDDİASI

Bu arada Sözcü gazetesinden Zeynep Gürcanlı'nın haberine göre Suudi Arabistan’a ait 20 F-15 Eagle jeti bu sabah İncirlik'e indi. Haberde Suudi jetlerinin önce keşif çalışması yapacağı, ardından Suudi güçlerinin Suriye'de havadan operasyon, hatta karadan operasyon yapmaları da gündeme gelebileceği belirtildi.

'MISIR YÜZÜNDEN İLİŞKİLERİN SOĞUDUĞU BAE'DEN DAVET GELDİ'

Diğer taraftan Suudi Arabistan ile askeri ve savunma sanayi alanında çok ciddi işbirliği olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, “Suriye'de aynı düşünüyoruz. Suudi Arabistan'ın teklif ettiği teröre karşı koalisyonun, teröre karşı askeri birliğin güç oluşturma inisiyatifine destek verdik. Bunun içinde istihbarat olacak, asker olacak, diğer unsurlar olacak. Katar'la da ilişkilerimiz keza bu seviyede. Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile Mısır'dan dolayı ilişkilerimizde bir soğuma olmuştu. Şimdi onunla da ilişkilerimizi iyiye getirmek konusunda karşılıklı adımlarımız devam ediyor. Resmi bir davet de geldi. Abu Dabi'ye gideceğim önümüzdeki süreçte. Körfez ülkeleriyle işbirliğimizi iyi tutmamız bölgenin faydasına. Bu işbirliği, bölgenin güvenliği ve istikrarı için önemli" dedi.

 'ABD TERCİHİNİ YAPSIN

Öte yandan “PYD'nin bir terör örgütü olduğunu başından beri Amerika'ya söylüyoruz" diyen Çavuşoğlu, “IŞİD ile mücadelede bir terör örgütünü ortak gibi görmek büyük bir yanılgı. Son günlerde PYD, Ruslar'ın da desteğiyle muhalefete saldırıyor. Tabi ki bizim de doğal olarak bu soruyu sormaya hakkımız var: Tercihini yap. Ortağın kim? Terör örgütüyle mi yola devam edeceksin Türkiye ile mi? Artık Amerika'nın bir karar vermesi lazım, Terör örgütleriyle birlikte olmak suya düşen yılana sarılır derler ya onun da ötesinde. Hatta kırmızı başlıklı kız masalındaki kurttan daha beter bir durummuş. Terör örgütleriyle birlikte yatağa girmek, onlarla birlikte olmak bu iki durumdan da daha kötü bir durummuş" diye konuştu.

HAVA KUVVETLERİNDE HAZIRLIK 

Öte yandan, Hava Kuvvetleri Komutanı Hava Orgeneral Abidin Ünal, Hatay Ziyaretdağı'nda konuşlu HAWK Bataryasını ziyaret etti.

Hava Kuvvetleri Komutanı Hava Orgeneral Abidin ÜNAL beraberinde Hava Savunma Komutanı Hava Korgeneral Nihat Kökmen ile 10 Şubat 2016 tarihinde Hatay Ziyaret Dağı'ndaki 21'inci HAWK Batarya Komutanlığı'nı ve Keltepe'deki 208 Numaralı Taşınabilir Hava Radar Kıta Komutanlığı ziyaret etti.

Orgeneral Ünal, ilk olarak intikalde bulunan HAWK Sisteminde incelemelerde bulundu ve görev ve faaliyetler hakkında bilgi aldı. Orgeneral Ünal, Hava Kuvvetleri Komutanlığı tarafından gerçekleştirilen görevlerde; envanterdeki Hava Savunma Sistemlerinin kritik derecede önemli olduğuna vurgu yaparak, son dönemde icra edilen harekat süresince gösterdikleri başarı ve fedakarlıklardan ötürü ailelerinden uzakta olmalarına karşın üstlendikleri sorumluluğun bilinciyle motivasyonları yüksek olan intikal personeline teşekkür etti.

Orgeneral Ünal, ziyaretleri sırasında Batarya Komutanlığı'nın güvenlik yapısı ve ihtiyaçları ile ilgili de bilgi aldı, güvenlik personeliyle görüşerek teçhizatlarını inceledi ve zorlu görevlerinde başarılar diledi.
Orgeneral Ünal, Hatay programlarının devamında bölgede konuşlu 208 No’lu Taşınabilir Hava Radar Kıta Komutanlığına geçerek sistem ve güvenlik konusunda incelemelerde bulundu ve görev ve faaliyetler hakkında bilgi aldı.

Orgeneral Ünal, incelemelerinde radar faaliyet durumları ile güvenlik konularının daha öncelikli olduğunu vurguladı ve personele görevlerinde başarılar diledi.