Cemaat'e şafak operasyonu: Çok sayıda gözaltı

İstanbul'da sabah saatlerinde Cemaat'e finansman sağladıkları öne sürülen, kişilere yönelik operasyon düzenlendi. Operasyonda Bank Asya Genel Müdürü de gözaltına alındı.

30 Mayıs 2016 Pazartesi, 10:01
Abone Ol google-news


İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, sabah saatlerinde Cemaat'e finansman sağladıkları öne sürülen, aralarında şirket ve dernek yöneticilerinin de olduğu çok sayıda şüpheliyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar arasında Bank Asya Genel Müdürü Ahmet Beyaz'da bulunuyor.

3 İLDE 65 FARKLI ADRESE OPERASYON

İstanbul Adliyesi Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturmada, "Fetullahçı Terör Örgütü/ Paralel Devlet Yapılanması" iddiaları kapsamında faaliyet gösterdikleri ve finansman sağladıkları öne sürülen 7 şirket ve 1 derneğe yönelik İstanbul Merkezli 3 ilde 65 farklı adrese eş zamanlı operasyon düzenlendi.

'KITA SORUMLUSU' VE 'MALİ SORUMLU'

İstanbul, Konya ve Kırklareli'nde gerçekleştirilen operasyonda, üst düzey bankacılar, iş adamları, mali müşavirler ve muhasebeciler gözaltına alındı. Operasyonda 65 kişi için gözaltı kararı alındığı öğrenildi. Örgütün 'Kıta sorumlusu' ve 'Türkiye mali sorumlusu' ile birlikte 51 kişi gözaltına alındı.

65 KİŞİ İÇİN GÖZALTI KARARI ALINDI

Operasyonda 65 kişilik gözaltı kararı alındı. İncelenen 95 ayrı şirketten 7'sine ve şüphelilerin bağlantılı oldukları Vifak Sanayici ve İş Adamları Derneği'nde de arama yapıldı. Gözaltı kararı alınanların 10'unun ise bankacı olduğu öğrenildi. Dernek ve 7 şirkette aramaların sürdüğü belirtildi.

BANK ASYA GENEL MÜDÜRÜ GÖZALTINDA

Bu sabah erken saatlerde başlatılan operasyonda paralel yapının 'Kıta Sorumlusu' olduğu iddia edilen Mustafa Özcan ve 'Türkiye Mali sorumlusu' olduğu iddia edilen Ali Çelik de yakalandı. Örgüt için çok önemli bu iki isim haricinde "Anadolu yakasının en üst düzeyde mütevelli heyeti imamı" da gözaltına alındı. Finans ayağında ise Bank Asya Genel Müdürü Ahmet Beyaz'ın gözaltında olduğu öğrenildi.

OKULLARA 9 MİLYON DOLARA AKTARDILAR

Şüphelilerin banka hesapları üzerinden 'Gülen' okullarının Mısır Arap Cumhuriyeti'ndeki okullarına 9 milyon dolar aktardıkları, burs, kurban ve himmet adı altında 1590 çek ile toplam 8 milyon 721 bin 316 TL'yi 6 ayrı hesap üzerinden Asya Katılım Bankası nezdinde akladıkları tespit edildi.

60 MİLYON TL'LİK USULSÜZ İŞLEM

Konu ile ilgili olarak Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ile birlikte çalışan MASAK ise tespit edilen 7 şirket ile ilgili hazırladığı raporunda 60 milyon TL'lik usulsüz işlem tespit etti. Bank Asya teftiş kurulunun hazırladığı raporda ise şüpheli firmalar üzerinden yapılan 7 işlemde toplam 4 milyon 500 bin TL fiktif kredi kullanıldığı tespit edildi.

7 AYRI SUÇLA SUÇLANIYORLAR

Gözaltına alınan şahıslar, 'silahlı terör örgütüne üye olmak, terörizmin finansmanının önlenmesi kanuna muhalefet, suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama, nitelikli dolandırıcılık, çek kanununa muhalefet, yardım toplama kanununa muhalefet, bankacılık kanununa muhalefetle' suçlanıyor.