CHP adayından müze vaadi

Yerel seçimler yaklaşıyor. Belediye başkan adayları da seçim çalışmalarına son hızla devam ediyor. Bunlardan birisi de CHP Çankaya Belediye Başkan aday adayı Yüksel Işık. Işık, seçildiği takdirde bir müze yaptıracağı vaadinde bulunuyor. Hem de büyük şair Nazım Hikmet adına.

15 Ocak 2009 Perşembe, 10:16
Abone Ol google-news

CHP Çankaya Belediye Başkan aday adayı Yüksel Işık, seçildiği takdirde Büyük şair Nazım Hikmet adına bir müze yapacaklarını açıkladı.

Işık, projesi 2004 yılında yapılan müzenin, bu yıl hayata geçirileceğini belirterek, müzede, Nazım'ın dünya dillerine çevrilmiş bütün kitaplarından örnekler bulunacağını belirtti.

Büyük şairin 107. doğum gününün kutlandığı bugün, Çankayalılara Nazım Hikmet Müzesi Projesi'nin müjdesini vermek istediğini ifade eden Işık şunları kaydetti: "Müze için, daha önce büyükelçilikler aracılığıyla 107 ülkeden kendi dillerine çevrilmiş Nâzım Hikmet kitaplarından veya Nâzım Hikmet üzerine yapılmış araştırmalardan örnekler istemiştim. Hazırlıklarımız tamam; yer seçimi ve içeriği hakkında ailesi, Nazım Hikmet Vakfı ve sanat, edebiyat çevreleriyle yapacağımız görüşmelerden sonra karar vereceğiz. Müzede Nazım Hikmet'in her dilde eserleri, hakkında yapılmış yerli ve yabancı araştırmalar, incelemeler ve makalelerin yer alacak. Böyle bir Müze, hem Nazım'a karşı özür borcumuzu ödemek için atılmış alçakgönüllü bir adım olacaktır. Nazım'ın 108. doğum gününü, kendi adına yakışır Müze'de kutlamak için hazırız."