CHP, Anayasa Mahkemesi'ne gidecek

CHP, Sayıştay denetçi yardımcılığı sınav usul ve atamalarını düzenleyen Sayıştay Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun iptali için Anayasa Mahkemesine gidecek.

08 Aralık 2009 Salı, 14:21
Abone Ol google-news

CHP'nin, Anayasa Mahkemesi'ne başvuru dilekçesinde, ''denetçi yardımcılığı için yazılı sınavda 70 puandan az olmamak üzere, en yüksek puandan başlayarak eleme sınavı ilanında belirtilen kadronun 3 katına kadar aday mülakata katılabilecek'' hükmündeki 3 katına kadar ibaresinin Anayasaya aykırı olduğu ifade ediliyor.

CHP, mülakatta adaylara verilen puanların ayrı ayrı tutanağa geçirilip, bunun dışında mülakatla ilgili herhangi bir kayıt sistemi kullanılmayacağına yönelik düzenlemenin, Anayasanın 2, 10 ve 11. maddesine aykırı olduğu gerekçesiyle iptalinin ve yürütmenin durdurulmasını talep ediyor.

Dilekçede, ''2-6 Şubat 2009 tarihleri arasında yapılan denetçi yardımcısı adaylığı sözlü sınavında başarısız sayılanların, mülakata alınacağı ve burada başarılı olmak için gerekli 70 puan şartının, 50 olarak uygulanacağı'' hükmünün, Anayasanın 2, 10, 11 ve 138. maddelerine aykırı olduğu belirtiliyor.