CHP, TBMM üstün hizmet ödüllerine muhalefet şerhi

TBMM Başkanlık Divanı'nın CHP'li üyeleri Meclis Başkanvekili Güldal Mumcu, İdare Amiri Ahmet Küçük ve Katip üye Yaşar Tüzün, TBMM Üstün Hizmet ödüllerine muhalefet şerhi koydu.

17 Haziran 2010 Perşembe, 08:50
Abone Ol google-news

TBMM Başkanlık Divanı'nın CHP'li üyeleri Meclis Başkanvekili Güldal Mumcu,
Mumcu, Küçük ve Tüzün'ün imzasını taşıyan muhalefet şerhinde, TBMM Onur Ödülü ve Üstün Hizmet Ödülleri'nin, Meclis'in açılışının 85'nci yılı dolayısıyla 'Milli Egemenlik Yılı' kutlamaları kapsamında 2005 yılında ihdas olunduğu hatırlatıldı. Konuya ilişkin yönetmeliğin Başkanlık Divanı'nın 4 Şubat 2005 tarih ve 68 sayılı kararıyla kabul edildiğini ve 22 Şubat 2005 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdiği belirtilen muhalefet şerhinde, 2010 ödülleri için belirlenen adayların ön elemesinin TBMM Kültür ve Sanat Kurulu'nca yapıldığı ve TBMM Başkanlık Divanına sunulan 75 kişilik aday listesinin Divan'ın 12 Haziren 2010 tarihli toplantısında ele alındığı ifade edildi. Muhalefet şerhinde şöyle denildi:

"Üstün hizmet ödülü adayı 75 kişinin bir kısmı elbette bu ödülü hak etmiş olabilir. Ancak ilgili yönetmeliğe göre amacı 'Türkiye Cumhuriyeti devleti ve milletine ulusal ve uluslararası düzeyde üstün hizmetlerde bulunanların, Türkiye'nin tanıtımına katkı sağlayanların, halkın refahı, eğitimi, mutluluğu ve sosyal gelişimi için yararlı hizmetlerde bulunanların, milli egemenlik ve demokrasi konularında yaptığı bilimler çalışmalarla başarı gösterenlerin' ödüllendirilmesi ve özendirilmesi olan üstün hizmet ödüllerinin zaman içinde bu amaçtan uzaklaştığı; çoğunlukla, AKP'ye destek vermesiyle ve AKP'den destek almasıyla tanınan isimlerin ödüllendirildiği dikkat çekmeye başlamıştır. Esasen, başkanlık Divanının CHP'li üyeleri olarak hem TBMM'nin itibarına gölge düşüren bu tartışmaları önleyeceği hem de Yüce Meclis'in işlevlerine, yüksek konumuna yakışır bulduğumuz için tek bir TBMM Onur Ödülü verilmesinin çok daha uygun olacağı düşüncesindeyiz. 2010 ödülleri konusunda da gerçekten hak ederek ödül alan ve alacak olanları da rahatsız edeceği düşüncesiyle, ödüllendirmelerde hakim olan bu anlayışa ve ödül listesinde bu anlayış çerçevesinde yer aldığı izlenimi ağır basan adaylara muhalifiz."