CHP, Türkiye Barış Meclisi ile görüşecek

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Türkiye Barış Meclisi temsilcileriyle randevunun iptali gibi bir durumun söz konusu olmadığını, ilk fırsatta CHP'nin yeni Kürt raporunu hazırlayan Genel Başkan Yardımcıları Haluk Koç ve Umut Oran ile Türkiye Barış Meclisi arasında görüşme için olanak yaratılacağını açıkladı.

29 Eylül 2010 Çarşamba, 11:09
Abone Ol google-news

AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik ile dün görüşen Türkiye Barış Meclisi temsilcileri adına açıklama yapan Metin Bakkalcı, CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin ile yapacakları görüşmenin iptal olması konusunda üzgün olduklarını belirtmiş, "Umuyoruz ki bu bir talihsizliktir. Teknik bir sorundur. Umuyoruz kısa süre içerisinde bu görüşme gerçekleşir. Özel olarak Türkiye Barış Meclisi'nin herkesle görüşme zorunluluğu yok ama bugün Türkiye'de her kurumun başka siyasi partilerin ama her kurumun büyük bir sorumlulukla bu ortamın bu çatışmasızlık ortamının kalıcı hale getirilmesi ama bundan da önemlisi Türkiye'de barışın tesisi konusunda içtenlikli cesur adımlar atması gerekiyor. Umuyoruz ki o görüşme de gerçekleşecektir" demişti.

Konuya ilişkin bir açıklamada bulunan Tekin, kendisini daha önce bir arkadaşının arayarak "Biz size hayırlı olsuna geleceğiz" dediğini ancak Türkiye Barış Meclisi'nin böyle bir görüşme talebi olduğunu söylemediğini, bunu dün öğrendiğini belirterek "Bu konuda görüşmeme ya da iptal etmek gibi bir şey söz konusu değil. Görüşmemek için hiçbir sebep yok. Bu konuda yetkili olan arkadaşlarımız var. Biliyorsunuz raporu hazırlayan Genel Başkan Yardımcılarımız Haluk Koç ve Umut Oran var bu konuda yetkili. Ve her iki Genel Başkanımız şu anda Doğu'da, Güneydoğu'da çalışma içerisinde. Sayın Genel Başkan Yardımcılarımız döndüğünde kendilerine ileteceğim, ilk fırsatta kendileriyle görüşme için olanaklar yaratılacak" diye konuştu.