CHP'den Denizli büyükşehir olsun teklifi

CHP Denizli Milletvekili Ali Rıza Ertemür, TBMM Başkanlığı'na, Denizli'nin büyükşehir olması için teklif verdi. Ertemür, sorunların daha kolay çözümlenmesi ve çevresindeki küçük belediyelerin de bağlanarak Denizli Belediyesi'nin büyükşehir statüsüne kavuşturulmasını istedi.

09 Eylül 2010 Perşembe, 09:08
Abone Ol google-news

Denizli'de Büyükşehir Belediyesi Kurulması Hakkında Kanun Teklifi'ne göre, ilin merkez belediyesi aynı ismi taşıyan Büyükşehir Belediyesine dönüşecek. Ancak, bu belediye sınırları içinde ayrıca ilçeler oluşturulmayacak. Hangi alt kademe belediyelerinin kurulacağı, bunlara verilecek ad ile sahip olacakları nüfus ölçüleri ve sınırlarının tespit esasları Bakanlar Kurulu'nca belirlenecek. Alt kademe belediyeleri kuruluncaya kadar bu belediyelere ait görev, yetki ve sorumlulukları Büyükşehir Belediyesi tarafından yerine getirilecek. Bu belediyelerde halen görevde bulunan Belediye Başkanı, Belediye Meclisi ve Belediye Encümeni ilk genel idare seçimine kadar Büyükşehir Belediye Başkanı, Belediye Meclisi ve Belediye Encümeni olarak 5216 sayılı Kanu'nda yazılı görev ve yetkilere sahip olacak.

Teklif kabul edilirse 17. büyükşehir belediyesi kurulacak

Teklifin kabul edilmesi halinde İstanbul, Ankara, İzmir, Konya, Bursa, Adana, Gaziantep, Kayseri, Sakarya, İçel, İzmit, Eskişehir, Erzurum, Diyarbakır, Antalya ve Samsun'un ardından 17. büyükşehir belediyesi kurulacak. Teklifin gerekçesinde de, Ege Bölgesi'nin ikinci en kalabalık ve en büyük ili olan Denizli'nin büyükşehir olmayı hak ettiği belirtilerek, şöyle denildi: "Bir sanayi, ihracat ve ticaret kenti olan Denizli aynı zamanda otuz bini aşan öğrenci sayısıyla bir üniversite kentidir. Bir yılda milyonlarca yerli ve yabancı turisti ağırlayan Denizli bir turizm kenti olmasının yanı sıra düzenlenen yerel, ulusal ve uluslararası etkinliklerle eğitim, kongre, kültür ve sanat kenti özelliğindedir."