CHP'den "Sanat" için araştırma önerisi

CHP İstanbul Milletvekili Ali Özgündüz, tiyatroların özelleştirilmesi tartışması özelinde, Türkiye'de sanatın ve sanatçının sorunlarının araştırılması ve bunlara çözüm bulunması amacıyla Meclis araştırması açılmasını istedi.

10 Mayıs 2012 Perşembe, 10:10
Abone Ol google-news

Özgündüz ve arkadaşları tarafından TBMM Başkanlığı'na verilen araştırma önergesinin gerekçesinde, Türkiye'de özellikle son günlerde tiyatro üzerine yaşanan tartışmaların, sanatın ve sanatçının sorunlarını tekrar gündeme getirdiği belirtilerek, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları'nın yönetmelik değişikliğinin ardından başlayan özelleştirme tartışmalarına dikkat çekildi. Özelleştirmenin mucidi olarak bilinen İngiliz Margaret Thatcher'ın bile tiyatroları özelleştirme kapsamına almamasının, ayrıca Paris, Londra, Berlin ve Moskova'da tiyatroların özelleştirilmesi gibi bir uygulamanın olmamasının, dünya örnekleri açısından önemli olduğu vurgulanarak, hatta Almanya'da bu konuda daha büyük bir hassasiyet olduğu, "polis, maliye ya da ordu özelleştirilemeyeceği gibi tiyatro da özelleştirilemez" anlayışının hüküm sürdüğü kaydedildi. Sanatın ve sanatçının sorunlarının yalnızca bunlarla sınırlı olmadığı, bu sorunların sistemli olarak ele alınması, çözüm yollarının başta konunun tarafları ve uzmanlarınca katılım sağlanarak tartışılması gerektiği belirtilen, gerekçede şöyle denildi:

"Tiyatroların özelleştirilmesi tartışmasının haricinde, tüm oyuncuların tek bir mevzuata tabi olması, her türlü oyunculuğun kanuni tanımının yapılmış olması ve istihdamla ilgili düzenleme yapılması, Türkiye oyuncu envanterinin çıkarılması, İş Hukuku mevzuatlarının ILO standartlarına getirilmesi, tüm oyuncular bağlı çalışan olması ve sosyal güvencelerinin sağlanması, tüm alanlarda taban ücreti belirlenmesi, telif haklarıyla ilgili düzenlemeler yapılması, oyuncuların çalışma koşullarına göre işsizlik sigortasının düzenlenmesi, hiçbir oyuncunun emeklilik sorunun kalmaması gibi sorunlar oyuncuların gündemindeki sorunlardır. Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, 'Efendiler, hepiniz milletvekili olabilirsiniz, bakan olabilirsiniz hatta cumhurbaşkanı olabilirsiniz fakat sanatçı olamazsınız' diyerek sanatçının önemini vurgulamıştır. Bu önem unutulmadan Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin, sanatın ve sanatçıların sorunlarına el atması gerektiği açıktır. Bu nedenle son günlerde tiyatrocularımızın yaşadığı sorunlar ve tiyatroların özelleştirilmesi tartışması özelinde, ülkemizde sanatın ve sanatçının sorunlarının araştırılması ve bunlara çözüm bulunması amacıyla Anayasa'nın 98. ve TBMM İçtüzüğü'nün 104 ve 105. maddeleri uyarınca Meclis Araştırması açılmasını saygılarımızla arz ederiz."