CHP'li Koç: 13 yıldır sağlayamadığın iktidarı şimdi mi sağlayacaksın?

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, Ankara ikinci bölgedeki seçim çalışmalarını sürdürürken, AKP'yi eleştirdi. Haluk Koç, "13 yıldır sağlayamadığın istikrarı şimdi mi sağlayacaksın?" dedi.

27 Ekim 2015 Salı, 11:40
Abone Ol google-news

Sitelerde mobilya üretimi sektöründe çalışan işçilerle buluşup onlarla sohbet eden ve sorularını yanıtlayan CHP Genel Başkanı Haluk Koç, bugün yaşanan terör ortamının sorumlusunun da yaptıkları uyarılara rağmen milletten gizli saklı iş yapan iktidar temsilcileri olduğunu kaydetti. 'Keşke haklı çıkmasaydık' diyen Koç özetle şu mesajları verdi:

'7 HAZİRAN SONRASI EN MAKUL TAVIRI CHP SERGİLEDİ'

"7 Haziran'da bir karar alındı. Bu milletin kararı idi. Bu karar AKP'nin tek başına iktidarına son verildiği şeklindeydi. Bunun gereğini biz yaptık. Parti görevi anlamında hareket ettik, iyi niyetle elimizden geleni yaptık. Sona da yaklaştık. O süreçte Türkiye farklı mecralara da sürüklendi ve bir hükümet ihtiyacı baştan öngörülenin de üzerine çıktı. Ancak bir kişi, ki kim olduğunu hepiniz biliyorsunuz, 'intihar mı edeceksin' deyince olmadı. Ama herkes o süreçte en makul, en tutarlı, en gerçekçi ve ülke için en yararlı tutumu CHP'nin sergilediğini kabul ediyor. Şunu da söyleyeyim ki, Türkiye üçüncü bir seçimi de kaldırmaz, sandıkta bu iktidarı gönderme kararını alın."

'13 YIL YETMEDİ, ŞİMDİ İSTİKRAR DİYOR'

"Şimdi gereksiz bir seçim için ülkenin zamanı, kaynakları heba ediliyor. Bu seçime giderken ne diyorlar, 'bize oy verin, istikrar gelsin' Allah izan versin, ne diyelim. 13 yıldır hem de tek başına sağlayamadığın istikrarı şimdi mi sağlayacaksın? Millet buna inanır mı sanıyorsunuz! Geçiniz bunu, bu söylemlere milletin karnı tok."

'GİZLİ PAZARLIKLA BURALARA GELDİK'

"Biliyorsunuz bunlar farklı farklı isimler vererek bir süreç işlettiler. Biz bunun üzerine çıktık dedik ki, 'aman ha milletten saklayarak, gizli-saklı pazarlıklarla sakın iş yapmayın. Bunu yaparsanız işin içinden çıkılmaz bir durum ortaya çıkar' dedik. Aynen de öyle oldu. Keşke haksız çıksaydık, ama haklı çıktık ve iş de buralara kadar geldi."

'YENİ YETKİ TÜRKİYE'Yİ KARIŞTIRIR'

"Şimdi de tüm olan bitenden ders aldıkları görünmüyor, son yaşananlara bakınca her şey apaçık ortaya çıkıyor. Ankara Garı patlamasında siyasi sorumluluklarını görmezden geliyorlar. İstihbarat zafiyeti, tedbir açıkları apaçık ortada. Genel Başkanımızın Başbakanı ziyareti sorumluluklarını paylaşma değil, milletin umutsuzluğunu bir nebze olsun giderme mesajıdır. Çünkü buna o günlerde ihtiyaç vardı. Bakın açık söylüyorum; eğer 1 Kasım'da bu anlayış yeniden yetki alırsa bırakın istikrarı Türkiye daha çok karışır."

'KİMSE AĞAÇ KOVUĞUNDA DOĞMADI'

"Bizim siyasette temel ilkelerimiz vardır. İnanç işini siyasetin dışında tutarız. Yine biz kimsenin köküne, kökenine karışmayız. Efendim ama 'o öyle, bu böyle'… Yapmayın bunu; kimse ağaç kovuğunda doğmadı; elbette herkesin bir anne-babası, kökü-kökeni var. Ama siyasette biz buna bakmıyoruz; biz siyasetin kör alanı olarak görüyoruz bunu. Biz eşit yurttaşlık temelinde, eşit hukuk içinde huzurlu biçimde yaşamak istiyoruz. Burada bir sorun varsa, meşru zeminlerde meşru temsilcilerle oturup konuşup çözmeye çalışalım diyoruz."

'ÇOCUKLARIMIZA HUZURLU BİR GELECEK BIRAKMAK BİZİM TEMEL GÖREVİMİZ'

"Barış, huzur, kardeşlik… Bu bayrak altında eşit haklar altında yaşamak… Tüm çabamız bunu sağlamak. Herkes bunun için elinden geleni yapmalı. Sevgili arkadaşlar eğe bunun tersini yaptığınızda, on yıllar çabucak geçiveriyor ve çocuklarımız büyüyor, oysa onlara huzurlu ve barış içinde bir gelecek bırakmak bizim asli görevimiz olmalıdır."

'TATİL YOK, OY VAR'

"1 Kasım seçiminin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramına kutlama etkinliklerine denk gelmesinin AKP iktidarına da 29 Ekim'i hatırlatmış olmasından elbette mutluyuz. Ancak geçmiş yıllarda 29 Ekim'i hatırlamayanların seçim nedeniyle bu yıl nedense 3-4 gün tatil anlayışı ile hareket ettiklerine tanık oluyoruz. Fakat ne yaparlarsa yapsınlar başaramayacaklar, inadına hepimiz sandığa gideceğiz, tatil yok, oy var!"