CHP'li Köktürk KEY ödemelerini sordu

CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk Başbakan Erdoğan'a KEY ödemelerini sordu.

02 Ekim 2009 Cuma, 10:21
Abone Ol google-news

Köktürk Meclis Başkanlığı'na sunduğu soru önergesinde, hükümet tarafından seçim öncesi gerekli hazırlıklar yapılmadan ve kaynak aktarılmadan gündeme getirilen KEY ödemelerinin 28 Temmuz 2008 tarihinden önce başladığını ve bir yıl içinde ödemelerin tamamlanacağının bildirildiğini söyledi. Köktürk Başbakan Erdoğan'a şu soruları yöneltti:

"KEY Ödemelerinin başlamasının üstünden 15 ay geçmesine karşın ödemeler hala sonuçlandırılamamıştır. KEY Ödemeleri kesin olarak ne zaman sonuçlandırılacaktır?

KEY Ödemeleri, kaynak bulunamadığı ve aktarılamadığı için mi yapılamamaktadır?

2009 yılı bütçe tasarısının 29. maddesiyle ilgili verilen bir önerge ile KEY ödemesi alamayanların ya da eksik ödeme yapılan ikinci hak sahipleri için yasada öngörülen 'isteler 2 ay içinde hazırlanacaktır.' maddesi 8 ay olarak düzenlenmiş ve süre 6 ay daha uzatılmıştır. 28 Aralık 2008'den 28 Haziran 2009'a kadar süre tanınmıştır. Tanınan sürenin üzerinden 3 ay daha geçmiş olmasına karşın hala ödemeler yapılmamıştır. Bu durumda hak sahipleri aldatılmış olmamakta mıdır?

Yurttaşlarımıza verilen sözlerin yerine getirememesi, yurttaş gözünde devletine duyduğu güveni sarsmayacak mıdır?

15 aylık sürede aylık yüzde 2.5 gecikme zammına göre kümülatif olarak anaparanın yüzde 38'i kadar ek ödeme yapılması düşünülmekte midir?"