CHP'li Özcan Purçu kürsüde patladı: Bizi neden mutlu etmiyorsunuz?

Türkiye'nin ilk Roman milletvekili CHP'li Özcan Purçu, Meclis kürsüsünden iktidar sıralarına "Bizi neden mutlu etmiyorsunuz. Oy istiyorsunuz ama oyalıyorsunuz" diye seslendi.

12 Mayıs 2016 Perşembe, 16:04
Abone Ol google-news

 

Meclisin renkli isimlerinden CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu, kendine has üslubu, sempatik tavırlarıyla iktidarı eleştirdi. Hükümetin Roman vatandaşlara yönelik stratejik belgesi ile kürsüye çıkan Purçu, belgenin 19 sayfa olduğunu ancak sadece sorunların yazdığını çözüm için neler yapılacağının açıklanmadığını belirtti. Purçu, iktidar partisinin koltuklarına seslenerek yaptığı konuşmasında şunları söyledi:

"Bizi neden mutlu etmiyorsunuz? Bize gareziniz mi var? Valla söyleyeceğim oy vermesinler size. Bizden ne istiyorsunuz? Oy istiyorsunuz ama oyalıyorsunuz. Çocuklarımızın yüzde 60'ı okula gidemiyor. Bu ülkenin ekonomisi güçlü diyoruz. 19 sayfalık strateji belgesi hazırlanmış. Peki samimiyet bunun neresinde? 2016, 2017 ve 2018'de Romanlar'ın sorunlarını araştırma, tespit etme denmiş. Yıllardır anlatıyoruz. Sorunu öteleyip görmezden geliyorsunuz. Altı yıl söyledik bakanlıkta toplantı yaptık. Siz beni görüyor musunuz? Beni duyuyor musunuz? O zaman niye yapmıyorsunuz? Gerçekten ayıp arkadaşlar. Biz bu ülkenin bütçesinden pay alamayacaksak neden bu ülkenin vatandaşıyız? Romanları ayırın o zaman siz bütçeyi başka yere kullanın onu demek istiyorsunuz. Bizim çockularımız işsizlikten yanıyor, kadınlarımız haklarını bilmiyor. Sağlık ve eğitim hizmetlerinden faydalanamıyoruz. Raporda, 'Roman çocuklarının yüzde bilmem ne kadarı eğitimden faydalanamıyor' diyor ama ne yapacağını söylemiyor. Barınma sorunu, istindam sorunu. Raporda ceklar, caklar, cuklar. Sahaya inelim biz de yardımcı olalım. Bizi kandırmayın, samimi olun. Roman mahalleleri yıkılıyor, ranta dönüştü. Bizi çadırlaşmaya sevk ediyorlar. Sulukuye yıkıldı hala yıkılıyor. Sincan'da Saraycık Mahallesi yıkıldı. Attınız bizi yine çöplüğe. Bunları ön plana alalım. Bütçemiz paramız var. Ülkemiz büyük ama bunu yapamıyorsunuz. İzmir'de Roman çocukları için 8 etüt evi açtırdım. En son Buca'da üç katlı Roman etüt merkezi, sanat merkezi ve meslek atölyesi açtık. 3 milyon lira para harcandı. Bunları yapın, sahaya dönün."