CHP'nin Anayasa turları

CHP Grup Başkanvekilleri, Genel Başkan Deniz Baykal'ın, Anayasa değişikliği teklifine yönelik önerilerini, AKP ve MHP'nin ardından bugün de BDP'ye sundular.

13 Nisan 2010 Salı, 09:11
Abone Ol google-news

CHP Grup Başkanvekilleri Kemal Anadol ve Hakkı Süha Okay, Meclis'te BDP Grup Başkanvekilleri Ayla Akat Ata ile Bengi Yıldız'ı ziyaret ederek, Anayasa değişikliği ile ilgili önerilerini yazılı ve sözlü olarak sundular.

Basına kapalı olarak gerçekleşen toplantının ardından açıklama yapan Anadol, Anayasa değişikliği teklifi ile ilgili Genel Başkanları Deniz Baykal'ın önerisini BDP'ye de sunduklarını belirterek, "Anayasa Mahkemesi'nin yapısı, HSYK'nın yapısı ve parti kapatmalarına ilişkin maddelerin paketten çıkarılarak, geri kalan maddelerin üzerinde mutabakat sağlanması ve herhangi bir referanduma yol açmayacak şekilde 367'yi aşarak Meclis'te kabul edilmesi, diğer üç maddenin referandum konusu olması yönündeki teklifimizi sunduk" dedi.

BDP Grup Başkanvekili Yıldız'da, CHP'nin önerilerini yetkili organlarında değerlendireceklerini ve görüşlerini kamuoyulla paylaşacaklarını kaydetti.
Yıldız, CHP'nin girişiminin toplumda önemli bir ölçüde gerginliği azalttığına dikkat çekerek şöyle dedi:

"Bu tartışmalar vesilesiyle Meclis'te partiler arasında bu diyalogun oluşmuş olması sevindirici bir durumdur. CHP ve BDPH arasında da böyle bir diyaloğun gelişmiş olması umut verici ve Türkiye'de özgürlüklerden yana demokrasilerden yana olan güçleri de sevindirecek ve umutlandıracak bir durumdur. Anayasa tartışmalarının yoğun yaşandığı bir dönemde CHP Grup Başkanvekillerine biz de sosyal demokrat bir parti olarak, sosyal demokratların bu dönemde çok güçlü özgürlükler ve Anayasa noktasında karşı önermelerinin olması gerektiğini bu konuda bir birliktelik sergilememiz gerektiğine ilişkin görüşlerimizi sunduk. İktidar partisinin, yeni bir Anayasa sivil bir Anayasa konusunda aslında samimiyetini test edeceğimiz bir süreçten geçiyoruz. Bunu da demokrasi özgürlükler şeklindeki önermelerimizle test edebiliriz diye düşündük."