CHP'nin kapalı grup toplantısında tartışma çıktı

CHP Grubu'nun basına kapalı gerçekleşen toplantısında Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün'ün bir gazeteye verdiği demece, milletvekillerinin büyük bir bölümü tepki gösterdi.

15 Kasım 2011 Salı, 15:50
Abone Ol google-news

CHP Grubu'nun basına kapalı toplantısında Tunceli Milletvekili Kamer Genç'in geçen hafta TBMM Genel Kurulu'nda iteklenmesi masaya yatırıldı. Konuya ilişkin bir bildiri yayınlanması kararlaştırılırken, "Bu eylemin karşılığında bunun sorumluları telafisi konusunda gerekli iradeyi göstermek zorunda. Özür dilenmeli, kınama cezası verilmeli, bunun için kararlıyız" görüşü hakim oldu.
 

Genel Başkan katılmadı

KKTC'de olan Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun katılmadığı kapalı grup toplantısında Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün'ün bir gazeteye verdiği demeç tartışma konusu oldu. Yaklaşık bir hafta önce verilen demeç için tepkilerini dile getiren bir grup milletvekili konunun grup toplantısında konuşulmasını istedi. Vekillerin bu başvurusunun ardından grup toplantısında milletvekilleri düşüncelerini aktardı.
 

Vekiller tepki gösterdi, tüzük hükümlerinin uygulanmasını istedi

Edinilen bilgiye göre milletvekilleri, "CHP'li olmayan, ilkelerini benimsemeyene kapı açık. Tüzük hükümleri uygulansın. Kim CHP'ye laf söyleyebilir, parti disiplini nerede, partinin ideolojisi nerede" diyerek tepkilerini dile getirdi. Vekiller, söz konusu açıklamaların Genel Merkez tarafından tasvip edilip edilmediğini de sordu. Vekillerin tepkilerinin ardından konunun daha sonra tartışılması kararı alındı.

Aygün eleştirilere yanıt verdi

Aygün'de, "Düşünce özgürlüğü temelinde görüşlerimi ifade ettim. CHP'ye ve Atatürk'e saygısızlığım olmadı. Demeci iyi okumamışsınız. Zaman gazetesindeki haberin içeriği ile ilgili problem yok" diyerek eleştirilere yanıt verdi.
 

'Genel Merkez'e yarına kadar süre verdik'

Mersin Milletvekili İsa Gök, Genel Merkez'e konuya ilişkin bir düzeltme yapması için yarına kadar süre verdiklerini belirterek, "Genel Merkez'in Hüseyin Aygün'ün açıklamasını düzeltmesini istiyoruz. Bu konuda bir düzeltme gelmezse yarın basın toplantısı yapacağız" dedi. Genel Merkez'in, bu görüşlere katılmadığı yönünde bir açıklama yapmasını istediklerini ifade eden Gök, şöyle dedi: "Parti görüşünün olmadığının söylenmesi lazım. Yaklaşık bir haftadır CHP'yi, Atatürk'ü hedef alan ithamlardan dolayı bir düzeltme gelmedi. Aynı şekilde milletvekili olmayan aile bireyleri dahi CHP'ye açıkça ithamlarda bulunuyorlar. Bunlara ilişkin bir ses, tek bir tepki gelmedi. Ben bu sessizliğin gelişigüzel bir sessizlik değil, adeta CHP bilinçli bir şekilde bir karanlığa bir kaosa çekilmek isteniyor. Aksi halde Genel Merkez'in bir hafta içerisinde bu açıklamalara mutlaka net bir tavır alması gerekiyordu. CHP tabanı gelişmelerden son derece rahatsızdır. Ben bir vekil olmaktan öte Atatürk sevdalısı olarak çok rahatsızım söylenen beyanlardan. Yarına kadar mutlaka Genel Merkez'in bu yanlışlıkların içerisinde olmadığını beyan etmesi lazım. Düzeltme beyanında bulunması lazım. Genel Merkez'in sessizliği beyanları kabul olarak yorumlanıyorsa bu büyük bir vahamettir. Genel Merkez'in çok büyük bir ideolojik yoksulluk içinde olduğunu gösterir"

'Genel Merkez'den düzeltme açıklaması istiyoruz'

Samsun Milletvekili Haluk Koç da Genel Merkez'den düzeltme açıklaması beklediklerini belirterek, açıklamanın gelmemesi halinde tabandan gelen tepkileri kamuoyuyla paylaşacaklarını söyledi.