CHP'nin kazandığı ilçede seçim iptal

CHP Eskişehir Mahmudiye İlçe Başkanı Ruhi Önen, "Kısıtlı" denen özürlü vatandaşların oy kullandığı gerekçesiyle Yüksek Seçim Kurulu, ilçedeki seçimi iptal etti" dedi.

18 Nisan 2014 Cuma, 10:51
Abone Ol google-news

CHP Mahmudiye İlçe Başkanı Ruhi Önen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, daha önce AKP'nin İlçe Seçim Kuruluna yaptığı itiraz üzerine ilçede oyların yeniden sayıldığını ve bir olan oy farkını ikiye çıkarttığını hatırlattı.

Bunun üzerine İl Seçim Kuruluna müracaat edildiğini anımsatan Önen, şöyle konuştu:

"İl Seçim Kurulu, itirazı reddedince YSK, başvuruda bulunuldu. İncele sonucunda 'kısıtlı' denen özürlü vatandaşların oy kullandığı gerekçesiyle YSK, ilçedeki seçimi iptal etti. 1 Haziran'da seçim tekrar yapılacak. Oyumuzu artırarak seçimi tekrardan kazanacağımıza eminiz."

İlçede resmi olmayan sonuçlara göre, seçim öncesi mevcut belediye başkanı ve AKP'nin adayı Ayşe Güney'in, 7 oy farkla belediye başkanlığını kaybettiği bildirilmişti. Bunun üzerine Güney'in avukatlarının İlçe Seçim Kuruluna gelerek, resmi olmayan sonuçlara itiraz etmesi üzerine oylar yeniden sayılmış, CHP'nin adayı İshak Gündoğan'ın bin 508, Güney'in ise bin 507 oy aldığı açıklanmıştı. Gündoğan'ın, bir oy farkla belediye başkanlığına seçildiği ilan edilmişti. Daha sonra AKP'nin İlçe Seçim Kuruluna yaptıkları ikinci itiraz üzerine oylar yeniden sayıldı ve Gündoğan ile Güney arasındaki oy farkı, 1'den 2'ye yükselmişti.