CHP'nin nükleer çekincesi sürüyor

CHP Enerji Komisyonu, Akkuyu Santralinin yapımcısı ve işleticisi Rus NGS şirketinin Genel Müdürü ile yedi kişilik uzmanlar heyetinden brifing aldı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Osman Korutürk, brifinge ilişkin "İki saatten fazla süren toplantı sonucunda CHP'nin Akkuyu Nükleer Santrali konusundaki kaygı ve endişeleri giderilememiştir" dedi.

01 Ağustos 2011 Pazartesi, 08:54
Abone Ol google-news

CHP'den verilen bilgiye göre CHP'nin Akkuyu'daki Nükleer Santral konusundaki kaygı ve çekinceleriyle ilgili Rusya Büyükelçiliği'nin de katkısıyla, Akkuyu Santralinin yapımcısı ve işleticisi Rus NGS A.Ş. Genel Müdürü ve yedi kişilik bir uzmanlar heyeti CHP Genel Merkezinde Genel Başkan Yardımcısı Osman Korutürk, CHP Enerji Komisyonu Başkanı Necdet Pamir, Nükleer Enerji Uzmanı Okan Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tolga Yarman ve CHP Enerji Komisyonu Üyesi Teoman Alptürk'ten oluşan CHP heyetine ayrıntılı teknik bilgi verdi ve soruları yanıtladı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Osman Korutürk, yaptığı yazılı açıklamada Hükümet'in Mersin Akkuyu'da kurulmasını kararlaştırdığı nükleer santral ile ilgili olarak, santralin kurulmasından teknik niteliklerine, Türkiye'nin enerji ihtiyacına sağlayacağı katkıdan enerji alanında dışa bağımlılığımızı daha da arttıracak olmasına, ihale koşullarından bölgenin turizmi ile ihracat olanaklarına vereceği zarara, üreteceği enerjinin fiyatının fahiş olmasından taşıdığı potansiyel güvenlik risklerine kadar çok geniş bir yelpaze içerisinde sayılabilecek pek çok hususta ciddi kaygı ve çekincelerinin olduğunu belirtti.

Rus NGS şirketi yetkilileriyle iki saatten fazla süren toplantı sonucunda CHP'nin Akkuyu Nükleer Santrali konusundaki kaygı ve endişelerinin giderilemediğini bildiren Korutürk, CHP Enerji Komisyonu'nun araştırma ve incelemelerini tamamladığında bu hususta ayrıntılı bir rapor hazırlayacağını ve raporun Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile MYK'nın bilgisine sunulduktan sonra kamuoyuyla paylaşılacağını kaydetti.