Cihaner'den tartışılacak iddia!

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde bir panele katılan CHP Denizli Milletvekili İlhan Cihaner milletvekili maaşlarına yapılan düzenlemenin "Cumhurbaşkanının imajını düzeltmek için yapılan bir hinlik" olduğunu söyledi. "Telefonlarımız iki gündür susmuyor" diyen Cihaner, "Bu toplumsal tepkinin potansiyeli ortaya çıkardı. Bu açıdan faydalı oldu" şeklinde konuştu.

27 Aralık 2011 Salı, 18:02
Abone Ol google-news

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde Toplumcu Hukukçular Kulübü tarafından düzenlenen "Yargıda Dönüşüm" paneline katılan CHP Denizli Milletvekili İlhan Cihaner, milletvekili maaşlarına yapılan düzenleme hakkında konuştu.

Bir öğrencinin sorduğu "Milletvekili maaşlarına zam yapılması hakkında ne düşünüyorsunuz ?" şeklindeki soruya "Maaşlara yapılan zammın Cumhurbaşkanı'nın imajını parlatma amacı taşıdığı" cevabını veren Cihaner zammın bir yönüyle faydalı olduğunu da belirtti. "Keşke maaşlarla ilgili olarak gösterilen tepki, tekel işçileri joplanırken de gösterilseydi.Tekeldeki vurgun, milletvekilleri maaşlarının yüz yılını karşılayacak bir vurgun. Telekomun nasıl peşkeş çekildiğini biliyoruz. Gazeteciler, lise öğrencileri tutuklanıyor" diyen CHP'li vekil bunlara toplumun tepki göstermediğini söyledi. Düzenlemenin ardından iki gündür telefonlarının susmadığını söyleyen Cihaner "Bu toplumsal tepkinin potansiyeli ortaya çıkardı. Bu açıdan faydalı oldu" şeklinde konuştu.

Milletvekili zamlarının görüşüldüğü oturama CHP’nin kurumsal olarak katılmadığını hatırlatan Cihaner, "O oylamaya CHP kurumsal destek vermedi. Mecliste bulunan yirmi milletvekilinden sadece biri evet oyu vermiş, bununla ilgili disiplin süreci başladı. Genel Başkanımız, Cumhurbaşkanı yasayı onaylarsa anayasa mahkemesine götürüleceğini söyledi. 2.5 milyon emeklinin intibak yasasını beklediği bir ortamda, siyasetin doğru değil, etik de değil. Asgari ücretten vergi alındığı bir ülkede, milletvekillerinin maaşlarına zam, hiç etik değil. Sonuna kadar direneceğim" şeklinde konuştu.

"Cumhurbaşkanı'nın imajını düzeltmek için yapılan bir hinlik"

"Bu söyleyeceklerim aramızda kalsın diyen"
Cihaner, tartışma yaratacak bir düşünce ortaya attı. Cihaner tartışma yaratacak sözlerini şu şekilde dile getirdi: "Bu yasanın Cumhurbaşkanından geçme ihtimali yok. Ben bunun Cumhurbaşkanının imajının parlatılması için uydurulmuş birşey olduğunu düşünüyorum. Sadece kendileriyle ilgili bir yasanın çıkarılmasında böyle bir hinlik olduğunu düşünüyorum. Zaten biliyorsunuz, Cumhurbaşkanımız herşeyden rahatsız olur. Bundan da rahatsız olur, bu yasayı veto edecektir, diye düşünüyorum. Bakalım siyasal öngürümü test edeceğim."