Çin'den Hindistan'a Dalay Lama tepkisi

Çin, Tibet'in ruhani lideri Dalay Lama'nın Hindistan'ın Arunachal Pradeş eyaletine yapacağı ziyarete karşı olduğunu açıkladı.

21 Ekim 2009 Çarşamba, 10:03
Abone Ol google-news

Şinhua ajansının haberine göre, Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ma Caoşü, Çin'in bölgedeki istikrarlı tavrını hatırlatarak, ziyarete karşı olduklarını ve bu ziyaretin "Dalay Lama'nın Çin karşıtı ve ayrılıkçı tutumunu bir kez daha sergileyeceğini" düşündüklerini söyledi. Çin, geçen hafta Hindistan Başbakanı Manmohan Singh'in Arunachal Pradeş ziyaretine tepki göstermiş ve "ciddi hoşnutsuzluk" duyduğunu ifade etmişti.

Öte yandan Bakanlık, Hindistan ile "tarihi sınır ihtilafı" ve Hindistan'ın bölgedeki kışkırtma faaliyetleri gibi konuları görüşmek ve ilişkileri güçlendirmek için, Dışişleri Bakanı Yang Cieçi'nin gelecek hafta Hindistan'a gideceğini duyurdu. Pekin yönetimi, Arunachal Pradeş'in güney Tibet olarak nitelediği 90 bin kilometre karelik bölümünde hak iddia ediyor.

Dünyanın en kalabalık iki ülkesi Hindistan ile Çin, 1962'de eyalet için kısa ama kanlı bir çatışmaya girmişti. İki ülke arasında ticari ilişkiler hızla gelişmesine karşın, sınır anlaşmazlığı çok sayıda görüşmeye rağmen çözülemedi.