Clinton, tutuklu gazetecileri geri döndürüyor

ABD Başkanı Bill Clinton'ın çabaları sonuç verdi. Kuzey Kore'ye izinsiz girdikleri gerekçesiyle tutuklanan 2 Amerikalı gazeteciyi ülkelerine döndürmek için Kuzey Kore lideriyle görüşen Clinton, başarılı oldu.

05 Ağustos 2009 Çarşamba, 06:20
Abone Ol google-news

Kuzey Kore'ye izinsiz girdikleri gerekçesiyle tutuklanan 2 Amerikalı kadın gazetecinin, eski ABD Başkanı Bill Clinton ile birlikte ülkelerine dönmekte oldukları bildirildi.

Clinton'ın sözcüsü Matt McKenna, eski Başkanın Kuzey Kore'ye giderek bu ülke lideriyle görüşmesinin ardından affedilen gazeteciler Laura Ling ve Euna Lee'nin, aileleriyle buluşmak üzere Los Angeles yolunda olduklarını söyledi.

Japon televizyonu ve ajanslar da, gazetecilerin Bill Clinton ile birlikte bir uçakla Kuzey Kore'den ayrıldıklarını, Japonya'da bir Amerikan askeri üssünde yakıt ikmali yapan uçağın daha sonra Los Angeles'a hareket ettiğini aktardı.

Gazetecilerin sağlık durumlarının da çok iyi olduğu belirtildi. Bu arada, gazetecilerin aileleri kızlarının bırakılıp ülkelerine dönmeleriyle ilgili mutluluklarını gazetecilerle paylaştı.

Laura'nın babası Doug Ling, California'daki evinin önünde yaptığı açıklamada, "hayatımın en iyi günlerinden biri. Er ya da geç döneceklerini düşünüyordum" dedi.


"İlişkilerimizin düzelmesi Pyongyang'a bağlı"

Yedi Afrika ülkesini kapsayan gezisinin ilk durağı Kenya'nın başkenti Nairobi'de bulunan ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, ülkesi ve Kuzey Kore arasındaki ilişkilerin düzelmesinin Pyongyang'ın tutumuna bağlı olduğunu söyledi.

Clinton, Kuzey Kore'de 2 Amerikalı gazetecinin serbest bırakılmasından sonra bugün düzenlenen basın toplantısında, Pyongyang'ı "tahriklere" son vermeye ve Washington'la ilişkilerini düzeltmeye çağırdı.

Clinton, "Washington ile Pyongyang arasındaki ilişkilerin geleceğinin Kuzey Korelilere bağlı olduğunu" belirtti.

ABD Dışişleri Bakanı ayrıca, 2 gazetecinin serbest bırakılmasının da Kuzey Kore'nin nükleer dosyasıyla ilgisi bulunmadığını kaydederek, "Kuzey Koreliler ya tahrik edici faaliyetlerine devam eder ve iyice uluslararası toplumdan soyutlanırlar ya da nükleer silahsızlanmaya yönelik altılı görüşmelere yeniden başlarlar" diye konuştu.

Clinton, ayrıca Kuzey Kore'de serbest bırakılan 2 Amerikalı gazetecinin eve döndükleri için çok "heyecanlı" olduğunu söyledi.

Eşinin gazetecilerle birlikte Los Angeles'a doğru yola çıktığını bildiren Hillary Clinton, "çok mutlu ve rahatlamış" olduğunu da kaydetti.

ABD'nin eski başkanlarından Bill Clinton, Kuzey Kore'de tutuklu 2 Amerikalı gazeteciyle ilgili görüşmelerini tamamlayarak, gazetecilerle birlikte bu sabah başkent Pyongyang'dan ayrılmıştı. Gazetecilerin ailelerinin, Clinton'ın arabulucu olmasını istediği belirtilmişti.

Kuzey Kore basını, Bill Clinton'ın Pyongyang'da gazeteciler adına özür dilediğini duyurmuş, Amerikalı bir yetkiliyse bu iddiayı yalanlamıştı.

Amerikalı gazeteciler Laura Ling ve Euna Lee, ülkeye yasadışı girmek, düşmanca davranışlarda bulunmak gibi suçlamalarla yargılanmış ve 12'şer yıl "ağır çalışma" cezasına çarptırılmıştı.

Clinton'ın Pyongyang ziyareti sırasında, Kuzey Kore lideri Kim Jong-il'in bu gazetecileri "özel olarak affettiği" bildirilmişti.

Gözaltına alınan gazeteciler, Clinton döneminde ABD Başkan Yardımcısı olan Al Gore'a ait San Francisco'daki internet medya merkezi Current TV'de çalışıyorlardı.