Clinton'un 'ekümelik' ısrarı

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, "Başkan Barack Obama ve benim, Heybeliada Ruhban Okulu'nun yeniden açılması ve 'ekümenik' Patrikhanenin haklarının korunması ihtiyacını güçlü bir şekilde ifade etmemizin nedenlerinden biri de bu. Bu konuları kamuoyu önünde defalarca dile getirdik ve ele alınana kadar da bunu yapmaya devam edeceğiz" dedi.

06 Kasım 2009 Cuma, 10:03
Abone Ol google-news

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, ABD Dışişleri Bakanlığı'ndaki Benjamin Franklin salonunda Patrik Bartholomeos onuruna yemek verdi. Kalabalık bir davetli topluluğunun yer aldığı yemeğe, Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Nabi Şensoy ile eşi Gülgün Şensoy da katıldı.

Yemeğin başında konuşma yapan Clinton, sözlerine, "Kendisini yıllardır tanımanın onurunu duyduğum 'ekümenik' Patrik Bartholomeos'u burada karşılamak benim için bir şeref" diyerek başladı.

Patrik Bartholomeos'u ilk olarak 1995 yılında, eski Başkan Bill Clinton'ın eşi sıfatıyla ziyaret ettiğini anlatan Clinton, "Aradan geçen yıllarda çok şey oldu, ama bir şey değişmedi, o da Patrik Cenaplarının sadece kilisesine ve kilise halkına değil, dünyaya olan bağlılığı ve yaptığı işler, ki bunlar hepimiz için çok önemli" diye konuştu.

Clinton, "Patrik Bartholomeos'un, dini hoşgörü uğrunda yorulmak bilmeyen çabaları ve çevreyi koruma konusunda ona ödül kazandıran gayretleriyle, günümüzün küresel zorluklarıyla başa çıkmada öncü rol oynadığını" kaydetti.

 

"Bartholomeos'un sözlerinden alıntılar yapıyorum"

Dış ülkelere seyahatleri sırasında iklim değişikliği, çevre idaresi ya da farklı dinlere mensup insanların barış içinde bir arada yaşaması konularını tartışırken, kendisini sık sık, Patrik Bartholomeos'un yıllardır dile getirdiği fikirleri yansıtırken bulduğunu, hatta onun sözlerinden alıntılar yaptığını belirten Clinton, Bartholomeos'un 11 Eylül'den sonra dini liderleri, terörist saldırıları kınama ve dinler arasında uyum çağrısı yapmada birleştirme girişimini özellikle takdir ettiğini söyledi.

Clinton, sözlerine şöyle devam etti:
"(Patrik Bartholomeos'un) dini özgürlükler ve barış içinde bir arada yaşama için yürüttüğü kampanya, inananlar arasındaki bölünmüşlükleri onarmaya katkı sağladı. ABD, onun hem Türkiye, hem dünyada dini hoşgörü için yaptığı çağrıları desteklemekten onur duyuyor. Başkan Barack Obama ve benim Heybeliada Ruhban Okulunun yeniden açılması ve 'ekümenik' Patrikhanenin haklarının korunması ihtiyacını güçlü bir şekilde ifade etmemizin nedenlerinden biri de bu. Bu konuları kamuoyu önünde defalarca dile getirdik ve ele alınana kadar da bunu yapmaya devam edeceğiz."

Clinton'ın ruhban okulunun yeniden açılması ve Patrikhanenin haklarının korunması ihtiyacını dile getiren sözleri, salondaki davetlilerin büyük bir kısmınca alkışlandı.

 

Erdoğan'ın Washington'a yapacağı ziyaret

Konuşmasında, Yunanistan ve Kıbrıs Rum kesiminin büyükelçilerinin yanı sıra Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Şensoy'un da salonda bulunduğuna değinen Clinton, sözlerinin bir bölümünde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 7 Aralık'ta ABD'ye yapması planlanan ziyarete de bir cümleyle değindi. Clinton, "Türkiye ile birlikte çalışmayı umuyoruz ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın gelecek ay Washington'a yapacağı ziyaretten memnuniyet duyuyoruz" dedi.

"Patrik Bartholomeos'u sadece 300 milyon Ortodoks Hristiyanın lideri olarak değil, aynı zamanda dinin dünyayı iyileştirme ve insanileştirmede oynayabileceği olumlu rolün yaşayan bir temsilcisi olarak karşıladıklarını" kaydeden Clinton, "Onun bilgeliğine, vizyonuna ve liderliğine değer veriyoruz" ifadesini kullandı.

 

Patrick Bartholomeos

Clinton'ın ardından söz alan Bartholomeos da, "Clinton'ın dünya genelinde yürüttüğü barış ve uzlaşı girişimlerini, Patrikhanenin misyonu ve bu misyonu yerine getirmede karşılaştıkları zorluklar konusunda gösterdiği hassasiyeti ve dini özgürlüklere duyduğu saygıyı" övdü.

Bartholomeos, "Patrikhanenin, İslamiyet ile Hristiyanlık arasında süren dini, kültürel, etnik ve hatta dilsel temasta bin yılın üzerinde bir deneyime sahip olduğunu" belirterek, son 20 yılda hem Hristiyan, hem İslam ülkelerindeki Müslüman ortaklarla 12 uluslararası diyalog programına sponsor olduklarını, çok daha fazlasına da katıldıklarını, dinler arasındaki çok taraflı diyalog programlarına sürekli destek verdiklerini anlattı.

Patrik Bartholomeos, sözlerine şöyle devam etti:
"İşte bu nedenle Heybeliada Ruhban Okulumuzun yeniden açılması hususu, bizim ruhani misyonumuz açısından en çok aciliyet taşıyan konu olmaya devam ediyor ve Başkan Obama'nın TBMM'deki konuşmasında bu konudan bahsetmesini derin takdirle karşıladık. Bizzat siz, insani ve dini özgürlüğün bu en basit hususun arkasında her zaman katı bir şekilde durdunuz, ama aslında bunun (ruhban okulunun yeniden açılmasının) önemi, 'ekümenik' Patrikhanenin çok ötesine geçiyor. Heybeliada Ruhban Okulunun yeniden açılması ve oradaki uluslararası akademik topluluğun aktif katılımı, daha fazla diyalog ve araştırma yolunda büyük ihtiyaç duyulan fırsatı yaratacak. Böylesine tarihi öneme sahip bir kurum, ortak insanlığımızın yararı için yürütülmesi gereken dinler arası çalışmaya dair yeni fırsatların sunulmasında güçlü bir çekim merkezi olacak."

Konuşmaların ardından, toplu halde dua edildi ve daha sonra yemeğe geçildi.