Çocuklar nerede?

Kayseri'de Şeker bayramında şeker toplamak için evlerinden ayrılan ve bir daha haber alınamayan Ahmet Tuna Tekin, kardeşi Dilruba Tekin ve Türkan Ay hâlâ bulunamadı. Kayıp çocukları arama çalışmaları büyük bir titizlikle yürütülürken yurt genelinde kayıp çocukların sayısında ise hızlı bir artış görülüyor.

03 Ekim 2009 Cumartesi, 12:08
Abone Ol google-news

Emniyetin açıkladığı verilere göre, bu yılın ilk dokuz ayında kayıp çocukların sayısı geçen yıla göre ikiye katlanarak 1078e ulaşmış durumda. En çok kayıp çocuk başvurusu 133 kayıpla İzmirden yapılırken bu şehri sırasıyla 106 kayıpla Ankara, 84 kayıpla Mersin ve 63 kayıpla geçen yılın birinci olan İstanbul izliyor. Bölgelere göre en çok kayıp müracaatı Egeden yapılırken bunu Marmara, İç Anadolu, Akdeniz, Güneydoğu Anadolu, Karadeniz ve Doğu Anadolu takip ediyor. Öte yandan Ege Bölgesinde 210 kayıp çocuktan 145inin kız olduğu belirtiliyor. Geçen yıl patlak veren ekonomik krizin ardından yaşanan işsizlik, fakirlik, dayak ve şiddetli geçimsizlik ise bu büyük artışı tetikleyen nedenler arasında yer alıyor.

 

Fuhuş mafyası iddiası

Türkiyenin gündemine oturan Kayserideki çocuk kaçırma olayında ise ilginç bir iddia ortaya atıldı. 13 gündür haber alınamayan çocuklardan 10 yaşındaki Türkan Ayın aynı ismi taşıdığı babaannesi, Star te-levizyonunun önceki akşamki canlı yayınında gelini ve kız kardeşi hakkında ilginç açıklamalar yaptı. Türkan Ay, gelini Özlem Ay ile kız kardeşi Öznur Kanata fuhuş yapmaları için baskı yapan mafyanın, 3 çocuğu kaçırmış olabileceğini söyledi. Polis de babaannenin bu iddiası üzerine çok yönlü araştırma başlattı. Kayıp çocuklardan Ahmet ve Dilrubanın babası Hamza Tekin ise çocukların kaybolmadığını, kesinlikle kaçırıldığını söyledi.

26 Eylülden beri kayıp olan Kayserili 12 yaşındaki Samet Yenidünya ise İstanbulda bulundu.

Diyarbakır’da da aynı acı

Tüm Türkiye Kayserideki kayıp çocuklara odaklanmışken benzer başka bir olayda Diyarbakırda gerçekleşti. Diyarbakırda son 10 günde 5 çocuğun kaybolduğu bildirildi. Bu 5 çocuk dışında yaklaşık bir ay önce bakkala gitmek için evden çıkan 8 yaşındaki Leyla Baykuşaktan da haber alınamıyor.