Çocuklarda sık görülen baş ağrısına dikkat !

Kimyasal maddeler, kirlilik ve virüs gibi etkenlerin yol actıgı çocukluk çağı beyin kanserinin en önemli belirtileri kusma ve baş ağrısı.

23 Nisan 2011 Cumartesi, 11:02
Abone Ol google-news

Teknolojinin insan hayatında giderek daha çok yer edinmesi, çevre kirliliği, kimyasal maddeler ve hamilelikte radyasyona maruz kalmak, doğacak çocuklarda genetik deformasyona yol açabiliyor. Bu gelişmeler, cocuklardaki beyin, tümörü riskini de artırıyor. Görülme sıklığı yüzbinde 4-5 olan beyin tümörleri, çocukluk çağında en çok 3-12 yaşları arasında ortaya çıkıyor. Çocukluk çağındaki beyin tümörlerinin en önemli belirtileri ise baş ağnsı, sabah kusmaları ve görme bozuklukları olarak kendisini gösteriyor.

Acıbadem Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Dr. Cengiz Çavumirza, özellikle ebeveynlerin çocukların baş ağrısını ciddiye alması gerektiğini belirterek, bu şikayetin beyin tümörü belirtisi olabileceğini söyledi.

Hamilelikte radyasyona dikkat

Beyin tümörüne yol açan nedenleri, hamilelik sırasında alman radyasyon, genetik bozukluklar, bazı virüsler, çevresel etmenler ve kimyasal ajanlar olarak sıralayan Dr. Çavumirza, hamileliğin ilk üç ayında kadınların radyasyondan uzak durması gerektiğini vurguladı. Her kanser türünde, hatta her hastalıkta olduğu gibi beyin kanserlerinde de erken tanının, tedavinin seyrini ve sonuçlannı değiştirdiğine değinen Çavumirza, "Kendini baş ağnsı, kusma, denge ve görme bozukluğu belirtileriyle gösteren beyin tümörlerinde, şikayetlerin nedeni kafa içindeki basıncın artması. 'Başım ağrıyor' diyen çocuk ne olursa olsun ciddiye alınarak bir uzmana götürülmeli. Beyin tümörü tanısı koyarken şikayetlerin aynntılı olarak dinlenmesi gerekiyor" dedi. Erken tanı ile çocukluk çağı beyin tümörlerinin tedavisinde yüksek oranda başarı sağlanıyor.