Cosi Fan Tutte, CRR'de sahnelendi

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı (MSGSÜ) ve Varşova Chopin Müzik Üniversitesi'nin işbirliği, Polonya Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu ve Adam Mickiewicz Enstitüsü'nün desteğiyle dün akşam Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda W.A.Mozart'in 'Cosi fan tutte' operası sahnelendi.

01 Aralık 2012 Cumartesi, 21:31
Abone Ol google-news

MSGSÜ Devlet Konservatuvarı öğretim üyelerinin Polonya’da bulunan Varşova Chopin Müzik Üniversitesiyle gerçekleştirdiği uzun süreli sanatsal ilişkilerin ilk büyük faaliyeti olarak sahnelenen Opera’da, Polonyalı solistler ve Nuri İyicil tarafından 2005 yılında kurulan MSGSÜ Devlet Konservatuvar Camerata Saygun Oda Orkestrası yer aldı.
 
Konservatuvarın öğretim üyeleri ve yüksek sınıf öğrencilerinden oluşan bu akademik orkestrayı Polonyalı şef Juan Garcia Rodriguez yönetti. Eseri sahneye Ryszard Ciesla koydu. Bu özel geceyi düzenleyen, Polonya Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Miraslaw Stawski, MSGSÜ Devlet Konservatuvarı Müdürü Çiğdem İyicil ve MSGSÜ Rektörü Prof. Yalçın Karayağız operayı gururla izlediler. İyicil; "Bu işbirliği Türk ve Polonyalı öğretim üyeleri ve öğrencilerin, Türk-Polonya ilişkilerinin 600. yılı kutlamaları kapsamında 2014 yılı sonuna kadar karşılıklı vereceği konserler dizisi ile devam edecek. Rejisör kaliteli çağdaş yorumun İstanbul'da takdir görmesinden çok memnun kaldı, orkestamızı beğendiklerini tekrar tekrar ifade ettiler, biz de bu sanatsal işbirliğinden çok memnun kaldık." dedi.
 
‘Così fan tutte’ (Kadınlar Böyle Yapar)  Wolfgang Amadeus Mozart’ın  komik opera türünde yazdığı ilk eseri. 18.yüzyılda Napoli’de geçen bir öykünün anlatıldığı ve müzikal yapısındaki ayrıcalığı ile öne çıkan eserin metni Lorenzo da Ponte tarafından yazılmış. Eserin dünya prömiyeri 26 Ocak 1790'da Viyana'da yapılmıştı.