Çubuk keşfedilmeyi bekliyor

Ankara'nın Çubuk ilçesi, Karagöl, ormanları ve devam eden yaban hayatıyla doğaseverlere sonbaharın güzelliklerini sunuyor.

18 Kasım 2009 Çarşamba, 08:38
Abone Ol google-news

Başkente yaklaşık 40 kilometre mesafede olan ve benzersiz doğal güzelliklere sahip Çubuk, alternatif turizm arayışındakilere fırsat veriyor. Her mevsim ayrı doğal güzelliklere sahip ilçede, yürüyüşten pikniğe, kuş gözlemciliğinden doğa fotoğrafçılığına birçok etkinlik yapılabiliyor.

Çubuk Belediye Başkanı Lokman Özden, Karagöl'ün etrafındaki çam, meşe ve kavak ağaçlarının sararan yapraklarıyla bu mevsim ayrı bir görselliğe sahip olduğunu ifade ederek, doğaseverleri, gölü ve çevresindeki yaban hayatını keşfetmeye davet etti.

Doğa fotoğrafçısı Barış Koca da Çubuk ilçesinin bir çok doğal güzelliklere sahip olduğunu belirterek, şunları söyledi:
''Altı aydır Ankara'nın doğal güzelliklerini fotoğraflamak için dolaşıyorum. Çubuk sadece Ankara'nın değil, İç Anadolu Bölgesi'nin de en güzel doğal ve yaban hayatına sahip bir bölge. Sonbaharın güzelliklerini Çubuk'ta yaşamak mümkün. Her türlü rengin aynı karede yakalandığı bu bölgeden doğa fotoğrafçıları kesinlikle elleri boş dönmezler.''

Çubuk'un hem yaban hayatı hem de bitki çeşitliliği konusunda zengin olduğunu aktaran Koca, ''Bu bölgede karaca, tilki, kurt, kızıl şahin ve kara akbabalar olduğu tespit edilmiş. Etrafımızdaki birçok insan Ankara civarında böylesi zenginliğe sahip bir bölge olduğunu bilmez. Özellikle Hacılar Şelalesi ve kanyonu ile yalnızca bu bölgede yetişen birçok bitki türü de doğaseverlerce keşfedilebilir'' dedi.